خانه / دسته‌بندی نشده / آئین اختتامیه چهارمین نمایشگاه زیست فناوری با معرفی برترین ها

آئین اختتامیه چهارمین نمایشگاه زیست فناوری با معرفی برترین هابه گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، در این آئین که با حضور دکتر محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، تعدادی از نمایندگان مجلس و همچنین روسای ستادهای توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همراه بود، «جایزه زیست ایران» که از سوی ستاد توسعه زیست فناوری و با مشارکت فعالان این حوزه برای چهارمین جشنواره زیست‌فناوری تعریف شده بود، به 6 شرکت دانش بنیان، 3 شرکت فناور، 3 پژوهشگر اعطا شد.
دکتر محمدرضا مخبر دزفولی در این آیین در سخنانی با بیان اینکه، در این مراسم بیشتر انتظار می رود که بیشتر فعالان و کسانی که بصورت عملی درگیر فعالیت های بیوتکنولوژیک هستد صحبت کنند، ضمن احترام به تمام زحمت کشان و دست اندرکاران برگزاری این نمایشگاه، اظهار امیدواری کرد که در سالهای بعد شاهد صحبت ها و نقطه نظرات فعالان این عرصه باشیم.
وی در ادامه با بیان اینکه،خیلی از زمان آغاز فعالیت های برخی فناوری های پیشرفته از جمله بیوتکنولوژیکی در کشور نمی گذرد، گفت: کشور ما با اینکه در بخش هایی از جمله ‘های تک’ همپای بسیاری از کشورها پیش می رویم اما بخش بیوتک حتی به دوره نوجوانی نیز نرسیده است و نیازمند سرمایه گذاری جهشی و تصاعدی است.
دییر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در عین حال نوپایی زیست فناوری و وجود انرژی فراوان از جمله جوانان و دانشمندان دارای انگیزه را یک مزیت مناسب در این بخش خواند و شرط بالفعل شدن این انرژی عظیم را در رفع گرفتاری ها و مقررات دست و پا گیر دانست.
وی با اشاره به اینکه، متاسفانه طر برخی بخش ها دوستانی که مسوولیت کارگزاری و تسهیل گری دارند، دائما در حوزه های شان سدهایی در مقابل دانشمندان جوانمان ایجاد می شود و آنان از تحقیق و خلق ثروت باز می دارد.
مخبردزفولی اظهارکرد: اتفاقا این مراسم ها جای آن است که دانشمندان و فعالان عرصه عمل بیایند درد دل کرده و گره ها و سختی ها و مراکزی که با آنان همکاری نمی کنند را بازگو کنند.
وی با بیان اینکه، این مبلغ 500 یا 600 میلیون دلار کار شده در حوزه زیست فناوری با سختی حاصل شده است و رقمی نیز محسوب نمی شود که بر سر آن مناقشه صورت گیرد، از منازعات علمی موافق و مخالف در رسانه ملی مانند بحث تراریخته ها که ترس و واهمه مردم را بدنبال خواهد داشت انتقاد کرد.
وی ادامه داد: درست است که امکانات بالقوه فراوانی در کشور وجود دارد اما تبدیل آن به بالفعل از طریق اجتماع دانشمندان جوان و نه بحث های ناامیدکننده می گذرد.
مخبر دزفولی در ادامه، یکی از معضلات کشور را که به اعتقاد وی از قبل از انقلاب ایجاد شده است را واردات محور بودن اقتصاد دانست و گفت: این به شکلی است که در کشور برای فعالان امر واردات مشکل خاصی وجود ندارد اما به محض اینکه یک جریان محقق و دانش بنیان قصد کار داشته باشد با هزار نوع قانون قاعده برخورد می کند.
وی گفت: تنها به راه اندازی شرکت های دانش بنیان نیز نبایستی بسنده کرد، افزود:هر گاه شرکت دانش بنیان ما منطقه را گرفت بایستی خوشحال باشیم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه، خود نیز تا حدودی با بخش بیوتک به دلیل فعالیت مختص آشناست، یکی از راهکارهای رفع مشکلات موجود در حوزه بیوتکنولوژی را در همدلی و ارایه مشاوره در زدودن قوانین و مقررات زائد و همراه کردن مسئولان دانست.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: البته آن بخشی که مربوط به نقشه جامعه علمی در حمایت از بخش بیوتک می شود از جمله تعیین بیوتک بعنوان اولویت نخست 20 سال آتی، تاکید بر حضور در بازارهای بین المللی، نگارش سند مستقل بیوتکنولوژی، سپردن این بخش به دست متولی معین و مشخص که همان ستاد زیست فناروی است و همچنین تعریف صندوق پشتیبان انجام شده است که البته با جلسات تخصصی در حاشیه چنین نمایشگاه هایی می توان گام های بعدی را برای رفع مشکلات برداشت.
مصطفی قانعی دبیر علمی چهارمین جشنواره زیست فناوری نیز در سخنانی اظهارکرد: با هوشمندی شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع زیست فناوری در اولویت الف قرار گرفت که مطابق با آن رشد 3 در صد بازار جهانی مشخص شده است.
وی با تاکید بر اینکه، مطالعه بازار نشان می دهد که رشد زیست فناوری از وضعیت مطلوبی برخوردار بوده است، در عین حال دستیابی به رشد سه درصدی را با توجه به رشد کشورهای پیشرفته در این حوزه را دشوار دانست.
قانعی با اذعان به اینکه، کل پولی که موسسات زیست فناوری دریافت می کنند 590 میلیاردتومان است که با کسر دستمزدها رقمی محسوب نمی شود، ادامه داد: این در حالی است که در این بین 66 درصد از این اعتبار تنها به دو مرکز زیست فناوری اختصاص یافته است.
وی با اشاره به اینکه، کل میزان تسهیلات اعطایی به حوزه زیست فناوری 146 میلیارد تومان بوده است، گفت: این در حالی است که سرمایه گذاری یکی از کشورهای پیشرفته در این حوزه 150 میلیارد دلار است.
دبیر علمی چهارمین جشنواره زیست فناوری در ادامه، عملکرد صندوق زیست فناوری را که در دو ماهه سالجاری بیش از 8.5 میلیارد تومان یعنی برابر با کل سال گذشته، از این حوزه حمایت داشته است را مطلوب ارزیابی کرد.
وی با تاکید بر اینکه، حوزه زیست فناوری را وضع دو یا سه قانون متحول خواهد ساخت، یکی از این قوانین را الزام مصرف کودزیستی سالم به جای کودشیمیایی و همچنین جایگزینی پروبیوتیک به جای آنتی بیوتیک در خوراک مرغ ذکر کرد.
معاون توسعه فناوری ریاست جمهوری نیز در این آئین در سخنانی با تاکید براینکه، حوزه زیست فناوری امید انسان را برای زندگی افزایش می دهد، یکی از راهکارهای رفع پدیده ریزگردها که در سال های اخیر موجبات نگرانی بسیاری از شهروندان را فراهم کرده است را تنها استفاده از فناوری های زیست محیطی دانست.
علی وطنی با اشاره به برخی آمارها از خروج نخبگان ایرانی از کشور و زندگی در خارج از کشور، گفت: این اتفاقات زیبنده کشورمان نیست البته طبق آمار بنیاد ملی نخبگان روزانه سه نفر از نخبگان به کشور باز می گردند.
وی در ادامه یکی از دلائل اصلی بازگشت نخبگان از کشورهای خارج به کشور را راه اندازی و فعالیت شرکت های دانش بنیان در ایران دانست و گفت: آنها با وجود چنین برنامه هایی اشتیاق پیدا کرده که به کشور بازگردند و نمی خواهند دیگر در کشور اجنبی باشند.
وطنی با اشاره به اینکه، حمایت و تسهیلات مالی و قانونی و تضمین بازار را از جمله مسائلی است که فعالان حوزه دانش بنیان با آن درگیر هستند، گفت: هم اکنون حدود 110 خدمت به فعالان شرکت های دانش بنیان ارائه می شود؛ که البته بایستی این میزان بسیار بیشتر شود. .
رییس کمیسیون اموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این آئین با اشاره به قوانین حمایتی مجلس شورای اسلامی در حمایت از شرکت های دانش بنیان گفت: ما قوانین مترقی را در حوزه حمایت از فناوری و شرکت های دانش بنیان در مجلس تصویب کردیم؛ اگر به این قوانین توجه لازم صورت گیرد، حتما شاهد تحول چشم گیری در حوزه توسعه و پیشرفت فناوری های نو و ارتباط بین صنعت و دانشگاه خواهیم بود.
محمد مهدی زاهدی ادامه داد: حمایت مالیاتی از این شرکت هاو واگذاری بخشی از ارزش افزوده معادن و صنایع و همچنین قانون رفع موانع تولید را از جمله بخشی از قوانین مربوط به حمایت از شرکت های دانش بنیان دانست و گفت: این قانون اواخر سال 1393 به تصویب مجلس رسیده است و اخیرا دولت آئین نامه اجرایی آنرا ابلاغ کرده است.
وی گفت: در این قوانین بسترهای خوبی برای ارتباط بین حوزه های پژوهشی، کاربردی، صنایع و دانشگاه ها ایجاد شود به طوریکه اختیارات مناسبی برای فعالیت در شرکت های دانش بنیان به دانشگاه ها، اعضاء هیات علمی و دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری داده شده است.
زاهدی، ضمن اظهار تاسف از اینکه، در حال حاضر کشورمان از جمله کشورهای جا مانده در حوزه کسب و کار است، یکی از ملزومات رسیدن به جایگاه مناسب در دنیا را کسب دانش و اطلاعات دانست و در عین حال با تاکید بر چرخه تولید علم گفت: باید تا سال 1400 رتبه صادرات کشور با فناوری بالا از 8 منطقه به رتبه 3 برسد که البته می توانیم به رتبه بهتری نیز دست یابیم.
چهارمین نمایشگاه زیست فناوری با هدف ترویج علم و فناوری با موضوع زیست فناوری، فراهم کردن فضای تبادل اطلاعات و تکنولوژی و ارتباطات دو جانبه با حضور بیش از 260 شرکت دانش بنیان داخلی از 27 تا 29 شهریورماه در مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد.
**1836**1440
خبرنگار: یوسف درویشی ** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدارس

تولیدی کیف مدارس کوله CAT گلدوزی تریم دار , کد882 تولیدی کیف در تهران ، میدان …

دیدگاهتان را بنویسید