خانه / دسته‌بندی نشده / انرژی امواج اقیانوس به الکتریسیته تبدیل می شود

انرژی امواج اقیانوس به الکتریسیته تبدیل می شودبه گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از ساینس دیلی، این محققان پیش از این توانسته‌اند با استفاده از توربین‌های خاصی از جریان‌های آب زیر اقیانوس‏، انرژی الکتریکی به دست آورند و اکنون به دنبال راهکارهایی برای استفاده از توان مکانیکی امواج به‌ منظور تامین نیرو هستند.
محققان برای این منظور فرآیند طراحی و ساخت توربین‌های ویژه‌ای موسوم به Wave Energy Converter را از سال 2013 میلادی آغاز کردند. این توربین‌ها توانایی تحمل موج‌های عظیم و طوفان‌های سهمگین اقیانوس را دارند.
پروانه‌های محکم و انعطاف‌پذیر این توربین‌ها با الهام از باله‌های دلفین طراحی شده است و هنگام برخورد با امواج خم می‌شود،‏ اما نمی‌شکند. زمانی که اقیانوس آرام است‏، این توربین‌ها روی سطح آب می‌آیند، اما در هنگام طوفان و شکل‌گیری موج‌های بزرگ‏، زیر آب می‌روند. همچنین از آنجا که پروانه توربین‌ها فقط با نیروی آب حرکت می‌کند، ماهی‌ها می‌توانند بدون آسیب از بین تیغه‌های پروانه عبور کنند.
در حال حاضر محققان در تلاش هستند تا اولین نمونه‌های این توربین‌ها را که ابعاد آنها به نصف ابعاد توربین اصلی می‌رسد‏، راه‌اندازی کنند.
قدرت امواج در سواحل سرزمین اصلی ژاپن به اندازه‌ای است که حدود 30 درصد از این سواحل با استفاده از موج‌شکن‌ها ایمن‌سازی شده است. به اعتقاد محققان این امواج قادرند 10 گیگاوات انرژی تولید کنند که معادل 10 نیروگاه هسته‌ای است.
علمی (6)**9259**1834
مترجم: سپیده علی کاشانی ** انتشار: ناهید شفیعیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدارس

تولیدی کیف مدارس کوله CAT گلدوزی تریم دار , کد882 تولیدی کیف در تهران ، میدان …

دیدگاهتان را بنویسید