خانه / دسته‌بندی نشده / اپل به بهانه تحریم های آمریکا نرم افزارهای محبوب خود در ایران را حذف کرد

اپل به بهانه تحریم های آمریکا نرم افزارهای محبوب خود در ایران را حذف کردبه نوشته روزنامه آمریکایی ‘نیویورک تایمز’ در روز جمعه، هر چند اپل به طور رسمی فروشگاهی در ایران نداشته و نرم افزارهای خاص خود را در این کشور عرضه نمی کند اما میلیونها گوشی آیفون از شهرهایی مانند دوبی و هنگ کنگ به این ایران قاچاق شده و برنامه نویسان ایرانی نیز نرم افزارهای متعددی برای کاربران بومی نوشته اند که از طریق فروشگاه های اپل در خارج از کشور عرضه می شوند.
به نوشته روزنامه مذکور، در حال حاضر اپل با عزم راسخ درصدد حذف کردن نرم افزارهای ایرانی برای محصولات این شرکت است. البته شرکت مذکور اقدام مشابهی را نیز قبلا در کشور چین انجام داده است.
به طور مثال، اپل روز پنجشنبه ‘اسنپ’ را که برنامه ای شبیه به نرم افزار سفارش تاکسی موسوم به اوبر است حذف کرد. در روزهای پیشین، چند نرم افزار مربوط به سفارش غذا و خرید آنلاین هم مسدود شده بودند.
اپل در پیامی به برنامه نویسان ایرانی که نرم افزارهای متعلق به آنها از فروشگاه این شرکت حذف شده است نوشت: ‘بر اساس قوانین تحریم آمریکا، فروشگاه اپل نمی تواند نرم افزارهای مربوط به کسانی را که با کشورهای خاص مورد هدف تحریم های آمریکا مرتبط می باشند میزبانی کند، محصولات آنها را توزیع کند و یا هرگونه تجارت دیگری با آنها انجام دهد.’
تام نومایر سخنگوی اپل صحت و اعتبار این پیام را تایید کرده است.
نیویورک تایمز افزود یک برنامه نویس ایرانی به نام مهدی تقی زاده که صاحب یک نرم افزار تحویل آنلاین غذا می باشد کمیپنی در توئیتر در اعتراض به این اقدام اپل ایجاد کرده تا چنین اقدامی پایان یابد.
البته موتور جستجوی گوگل که این امکان را به برنامه نویسان اندروید می دهد که محصولات خود را از طریق فروشگاه این شرکت در اختیار کاربران ایرانی قرار دهند هنوز هیچ اقدامی به نفع اپل انجام نداده است.
در همین حال، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران از پیگیری حقوقی حذف اپها خبر داده است.
وی در در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: « 11 درصد سهم بازار گوشی ایران متعلق به شرکت اپل است؛ احترام به حقوق مصرف کنده امروزه یک اصل است که اپل رعایت نکرده است».
شرکت اپل از چند روز پیش فرآیند حذف برنامه‌های مربوط به سازمان‌ها و شرکت های نوپای ایرانی (استارتاپ‌ ها) را از فروشگاه خود (App Store) آغاز کرده است.
در این فرآیند جدید، برنامه های مربوط به تعدادی از شرکت‌ها مثل دلیون (سرویس ارایه‌ غذا)، دیجی‌کالا (فروشگاه اینترنتی)، الوپیک (سرویس پیک موتوری)، تخفیفان (سایت ارایه‌ تخفیفات روزانه) و علی بابا (آژانس مسافرتی) از فروشگاه اپل حذف شدند.
آساق**1424**3404**دینداری**انتشار: محسن اسماعیلیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدارس

تولیدی کیف مدارس کوله CAT گلدوزی تریم دار , کد882 تولیدی کیف در تهران ، میدان …

دیدگاهتان را بنویسید