خانه / دسته‌بندی نشده / ایران موفق به حذف بیش از ۹ هزار تن مواد مخرب لایه ازون شده است

ایران موفق به حذف بیش از ۹ هزار تن مواد مخرب لایه ازون شده استبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، ابراهیم حاجی زاده روز یکشنبه در مراسم گرامیداشت سی امین سالگرد پروتکل مونترال و روز جهانی ازون در سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در مجموع دستاوردهای حاصل از اجرای طرح‌ها و پروژه‌های مصوب تحت پروتکل مونترال در کشور تجهیز و تغییر خط تولید ۱۳۷۸ واحد تولیدی و خدماتی و حذف حدود ۹ هزار و ۸۰۰ تن از مواد مخرب لایه ازون مشتمل بر کلروفلوروکربن‌ها، تتراکلرید کربن و هیدروکلروفلوروکربن‌ها است.
وی اظهار کرد: در سال ۱۹۸۵ حدود ۲۸ کشور برای ساماندهی لایه ازون در وین جمع شدند و تصمیماتی را برای حفاظت از لایه ازون اتخاذ کردند و قرار شد همکاری‌های بین‌المللی در این زمینه آغاز شود.
وی افزود: دو سال بعد یعنی در سال ۱۹۸۷ پروتکل مونترال با مشارکت ۴۶ کشور جهان تصویب شد، بر اساس این پروتکل مواد مخرب لایه ازون شناسایی و راه های کاهش انتشار آنها اعلام شد، دولت ایران نیز در سال ۱۹۸۸ به این پروتکل پیوست و پروتکل مونترال در مجلس جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسید و اقدامات کنترلی برای حفاظت از لایه ازون از این سال در کشور شروع شد.
مدیر طرح ملی حفاظت از لایه ازون با بیان این که طی سال‌های بعد پروتکل مونترال چند اصلاحیه داشت، گفت: ‌آخرین اصلاحیه پروتکل مونترال مربوط به سال گذشته در رواندا است که بررسی الحاق آن در سازمان حفاظت محیط زیست در مرحله مقدماتی است.
مدیر ملی طرح حفاظت از لایه ازون افزود: کاهش تدریجی و حذف مواد مخرب لایه ازون مطابق با برنامه زمان‌ بندی، کنترل تجارت مواد مخرب لایه ازون، ایجاد سیستم مجوز صادرات و واردات مواد مخرب لایه ازون و گزارش میزان تولید و مصرف مواد مخرب لایه ازون به دبیرخانه ازون به صورت سالیانه اهم تعهدات کشورهای عضو پروتکل است.
حاجی‌زاده با اشاره به پروژه‌های حذف مواد مخرب لایه ازون گفت: در ۱۲۲ واحد یخچال ‌سازی، ۶۶ واحد مونتاژ یخچال، ۵۹۵ بخش تعمیرگاه‌ یخچال، ۴۵۴ بخش تعمیرگاه‌ کولر خودرو، ۴۷ بخش اسفنج ‌سازی و افشانه ‌های تنفسی مواد مخرب لایه ازون کاهش یافته است.
وی با اشاره به اهداف و تعهدات کشور در قبال پروتکل مونترال گفت: حذف ۱۰ درصد از مصرف یا واردات هیدروکلروفلوروکربن‌ها، کاهش سالانه حدود پنج درصد واردات و دستیابی به تعهدات کشور در قبال پروتکل مونترال و حذف ۳۵ درصد از مصرف یا واردات هیدروکلروفلروکربن ها از مصرف سال پایه تتا سال ۲۰۲۰ مطابق با برنامه زمانبدی پروتکل از جمله تعهدات ایران است.
حاجی زاده با تاکید بر اجرای کامل تعهدات کشور در قبال ماده ۴ پروتکل مونترال و اصلاحیه مونترال و تداوم اجرای صدور مجوز واردات به برنامه های اطلاع رسانی و همکاری‌های منطقه‌ ای و بین‌المللی طرح نیز اشاره کرد و عمل به تمام تعهدات کشور، انتخاب فناوری‌ های سازگار با لایه ازون، بومی‌ سازی فناوری‌ های جایگزین سازگار با لایه ازون، تشکیل و تقویت شبکه امور ازون، همکاری و تعامل سازنده با سایر نهادها و استفاده از سیستم برخط و همکاری با گمرکات و بهره برداری از سیستم پنجره واحد تجارت فرامرز را ضروری دانست.
حاجی زاده افزود: تکمیل بانک فیزیکی هالون ها، جمع آوری هالون های موجود برای بازیافت و استفاده مجدد آنها، تقویت همکاری های منطقه ای، همکاری با کشورهای همسایه در راستای کنترل تجارب غیرقانونی مواد مخرب لایه ازون و کالاهای حاوی این مواد و تدارک زمینه های لازم برای تدوین پروژه مدیریت و امحای پسماندهای مواد مخرب لایه ازون و محصولات حاوی آنها از جمله برنامه های آتی در این زمینه است.
وی تاکید کرد: در راستای اجرای فعالیت های حذف مواد مخرب لایه ازون در کشور نکات کلیدی باید رعایت شود که بومی سازی فناوری های جایگزین، سازگار با لایه ازون، استفاده از سیستم های آنلاین تحت برنامه iPIC برای تبادل اطلاعات بین کشورهای واردکننده و صادرکننده و همکاری با گمرک ها و بهره برداری از سیستم پنجره واحد تجارت فرامرزی برای ثبت مجوزهای صادره برای مواد و کالاهای مبتنی بر آن برخی از این نکات است.
مراسم گرامیداشت سی امین سالگرد پروتکل مونترال و روز جهانی ازون امروز یکشنبه با حضور نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و مدیر طرح ملی حفاظت از لایه ازون در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.
۱۶ سپتامبر مصادف با ۲۵ شهریور روز جهانی حفاظت از لایه ازون است.
علمی ۹۰۱۴**
خبرنگار : کیمیا عبدالله پور* انتشار: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدارس

تولیدی کیف مدارس کوله CAT گلدوزی تریم دار , کد۸۸۲ تولیدی کیف در تهران ، میدان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *