خانه / دسته‌بندی نشده / تصویب دو طرح پیشنهادی ایران در مجمع آسیایی فناوری نانو

تصویب دو طرح پیشنهادی ایران در مجمع آسیایی فناوری نانوبه گزارش روز پنجشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری ریاست جمهوری،چهاردهمین نشست سالانه مجمع آسیایی فناوری نانو در روزهای 30 و 31 مرداد 1396 در شهر جوهورباهرو کشور مالزی برگزار شد.
طرح های پیشنهادی ایرن؛ مربوط به برگزاری نشست مشترک آسیا و اروپا تحت عنوان ‘گفتگوی آسیا و اروپا در حوزه ایمنی نانو و گواهی‌دهی محصولات نانو’ در تاریخ هفتم آذر ماه 1396 همزمان با برگزاری کنفرانس بین المللی نانوپزشکی و ایمنی نانو (8-9 آذر 1396) در تهران بود.
پیشنهاد این نشست، قبلا به‌وسیله‌ ستاد فناوری نانو به نمایندگان مرتبط در اتحادیه اروپا ارایه شده بود. پیشنهاد برگزاری این نشست با همکاری مجمع آسیایی نانو مورد استقبال اعضا قرار گرفت و تصویب شد.
هدف از آغاز این گفتگو بین کشورهای آسیایی و اروپایی، تبادل تجربیات و دانش در این حوزه و به اشتراک گذاردن تلاش‌ها و منابع و همچنین هماهنگ کردن فعالیت‌ها و جهت‌گیری‌های مرتبط با حوزه ایمنی و گواهی‌دهی در فناوری نانو است. گفتنی است که ایران به همراه چند کشور دیگر شامل روسیه، تایوان، مالزی و تایلند، از کشورهای پیشرو در حوزه استانداردسازی و گواهی‌دهی به محصولات فناوری نانو به شمار می‌روند.
همچنین ایران با ایجاد زیرساخت‌های لازم در وزارتخانه‌های مرتبط، گام‌های عملیاتی موثری را در این راستا برداشته است. بعلاوه ایران تاکنون 61 استاندارد ملی و 3 استاندارد بین المللی (در کمیته استانداردسازی سازمان ایزو ISO/TC229) را تدوین نموده، هم اکنون 4 استاندارد بین المللی دیگر را در دست تدوین دارد.
طرح دوم پیشنهادی ایران که در اجلاس قبل به‌صورت کلی تصویب شده بود، طرح ‘المپیاد بین المللی فناوری نانو’ بود. این طرح براساس تجربیات برگزاری 8 سال المپیاد ملی نانو درایران، در سال 2015 به‌وسیله‌ ستاد نانو به مجمع آسیایی نانو پیشنهاد داده شده بود. طرح مذکور در سال گذشته با همکاری و تعامل نزدیک ایران، روسیه، تایوان و کره جنوبی بعنوان کشورهای مؤسس پیگیری شد. متعاقبا دبیرخانه دائمی المپیاد در ایران تأسیس شد و مقرر شد اولین دوره آن در فروردین ماه 1397 در ایران برگزار شود. اهداف، کارکردها، ساختار و مدل اجرایی المپیاد، مورد توجه نمایندگان کشورها قرار گرفت. چندین کشور عضو در این نشست برای حضور در این رویداد ابراز علاقه کردند.
در چهاردهمین نشست مجمع آسیایی نانو، کشورهای عضو گزارشی از آخرین دستاوردها و پیشرفت‌های خود را در حوزه فناوری نانو ارائه دادند. دکتر بیت الهی، نماینده ستاد نانو در این نشست، گزارشی از دستاوردهای ایران در فناوری نانو در سال گذشته ارائه دادند که مورد توجه حاضرین قرار گرفت.
همچنین در حاشیه این نشست، دو کارگاه در زمینه نانوایمنی و تجاری‌سازی فناوری نانو برگزار شد. در کارگاه تجاری سازی، شرکت‌هایی از مالزی تجربیات خود را در تجاری‌سازی فناوری نانو مطرح و به بحث گذاشتند.
مجمع آسیایی نانو، شبکه‌ای متشکل از 15 کشور آسیایی شامل ایران، کره جنوبی، ژاپن، مالزی، استرالیا، اتریش،تایلند،فیلیپین،استرالیا و تایوان است که در حوزه‌های استاندارد، آموزش، تجاری سازی، ایمنی و زیرساخت مرتبط با فناوری نانو با هم همکاری می‌کنند. معاونت این مجمع در دو سال گذشته به عهده نماینده ستاد فناوری نانو بوده است.

علمی**1023**
تنظیم:ابوالقاسم تیموری**انتشار: مرضیه فاتحیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدارس

تولیدی کیف مدارس کوله CAT گلدوزی تریم دار , کد882 تولیدی کیف در تهران ، میدان …

دیدگاهتان را بنویسید