خانه / دسته‌بندی نشده / تصویربرداری از یک یوزپلنگ در پناهگاه میاندشت جاجرم

تصویربرداری از یک یوزپلنگ در پناهگاه میاندشت جاجرمسید محمد موسوی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: تصویر یک قلاده یوزپلنگ بالغ در کمتر از سه روز از تعبیه دوربین های تله ای در پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم روز شنبه در این دوربین ها ثبت شد.
وی با بیان اینکه دوربین های تله ای ثبت تصاویر یوزپلنگ سال گذشته توسط انجمن حفاظت از یوزپلنگ ایرانی برای پایش این گونه ارزشمند در پناهگاه حیاط وحش میاندشت در فصل پاییز کار گذاشته می شد گفت: امسال این کار توسط اداره محیط زیست جاجرم انجام می شود.
موسوی گفت: این دوربین های تله ای تا پایان فصل پاییز برای ثبت تصاویر و پاییش جمعیت یوزپلنگ دراین منطقه برقرار خواهد بود.
به گزارش ایرنا 20شهریور نیز 4قلاده یوزپلنگ شامل یک ماده یوز پلنگ و 3توله آن توسط محیط بانان پناهگاه حیات وحش میان دشت و پارک ملی ضامن آهو جاجرم مشاهده و تصویربرداری شد .
پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم و پارک ملی ضامن آهو خراسان شمالی در 10 کیلومتری شرق شهرستان جاجرم با گستره ای 84 هزار و 435 هکتاری قرار دارد که حدود 16 هزار هکتار پهنه آن دو سال پیش، به دلیل ازدیاد جمعیت آهو، به عنوان پارک ملی ضامن آهو تعیین شده است و یکی از پویاترین زیستگاه های یوزپلنگ در کشور است .
در سال های اخیر با تلاش انجام شده و اقدامات آموزشی مناسبی برای جوامع محلی اطراف این زیستگاه منحصر به فرد انجام شده که نتیجه آن افزایش جمعیت آهو و رشد زادآوری یوزپلنگ در این منطقه بوده است و از مهم ترین تهدید برای حفاظت از این گونه ارزشمند و در معرض انقراض سگ های گله است که به دلیل چرا دام ها در محدوده حفاظت شده وجود سگ های گله حفاظت از این گونه ارزشمند را تهدید می کند .
پناهگاه میاندشت با پارک ملی گلستان 100 کیلومتر، با منطقه حفاظت شده قرخود در شهرستان مانه و سملقان 80 کیلومتر، با منطقه حفاظت شده خار توران شاهرود 75 کیلومتر و با منطقه حفاظت شده سالوک اسفراین 30 کیلومتر فاصله دارد و زیستگاه گونه در معرض انقراض یوزپلنگ ایرانی است.
7189/ 6042 خبرنگار: بتول صارمی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدارس

تولیدی کیف مدارس کوله CAT گلدوزی تریم دار , کد882 تولیدی کیف در تهران ، میدان …

دیدگاهتان را بنویسید