خانه / دسته‌بندی نشده / تنها مرکز نوع 2 یونسکو در زمینه پارک های فناوری در اصفهان مستقر است

تنها مرکز نوع 2 یونسکو در زمینه پارک های فناوری در اصفهان مستقر استمراکز نوع ( مقوله) 2 ، مراکز منطقه ای یونسکو در کشورهای مختلف دنیا است که یونسکو با تاسیس چند مرکز منطقه ای مانند مراکز رشد و پارک های علم و فناوری، مدیریت آبخیزداری، اقیانوس شناسی و قنات در ایران موافقت کرده است.
دفتر مرکز منطقه ای توسعه مراکز رشد و پارک های علم و فناوری یونسکو (IRIS) از سال 1388در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان مستقر شده است و به پیشبرد اهداف و توسعه پارک ­های علم و فناوری در کشورهای منطقه از جمله افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، پاکستان، تاجیکستان و ترکیه کمک می ­کند.
به گزارش ایرنا، مهدی کشمیری روز پنجشنبه در بازدید سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، افزود: یونسکو دارای حدود 70 مرکز نوع 2 در دنیا است که تنها مرکز فعال آن در زمینه مراکز رشد و پارک های علم و فناوری در شهر اصفهان از کشور ایران مستقر است.
وی همچنین بااشاره به برگزاری 2 دوره از کنفرانس منطقه ای پارک های علم وفناوری آسیا در اصفهان در سال های 2006 و 2011، خاطرنشان کرد: مقرر است سی و پنجمین کنفرانس جهانی انجمن بین المللی موسسه ها و پارک های علم و فناوری دنیا در سال 2018 در اصفهان برگزار شود.
کشمیری بااشاره به کسب جوایز مختلف بین المللی توسط شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و شرکت های دانش بنیان مستقر در آن، گفت: این شهرک در جهت بین المللی شدن تلاش های بسیاری کرده و لازم است وزارت علوم نیز توجه بیشتری به این موضوع داشته باشد.
وی با اشاره به استقرار حدود 480 شرکت دانش بنیان در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، افزود: حدود 6 هزار و 500 دانش آموخته دانشگاهی در این شرکت ها مشغول کار هستند.
رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان اظهار کرد: این مجموعه تاکنون یکهزار و 300 قرارداد تحقیقاتی و 66 فناوری صنعت ساز داشته و گردش مالی آن در سال حدود یکهزار و 300 میلیارد تومان است.
کشمیری بااشاره به جذب 350 میلیارد تومان از منابع بخش خصوصی برای توسعه شهرک، تصریح کرد: این شهرک به یک محیط اقتصادی با استانداردهای بین المللی و همچنین پایگاه گردشگری در اصفهان تبدیل شده است.
وی بابیان اینکه حدود 44 درصد پارک های علم و فناوری دنیا در کنار دانشگاه هاایجاد شده اند، تاکید کرد: همجواری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با دانشگاه صنعتی اصفهان در پیشبرد برنامه های آن بسیار موثر بوده است.
وی همچنین با بیان اینکه حدود یک درصد از بودجه وزارت علوم به پارک های علم و فناوری تخصیص می یابد، گفت: بودجه شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در سال حدود 10 میلیارد تومان است در حالیکه کاری که در این شهرک انجام می شود بسیار بیشتر و فراتر از این بودجه است.
کشمیری با تاکید بر اینکه شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به یک مدل موفق در زمینه تجاری سازی، اشتغال و ثروت آفرینی در حوزه علم و فناوری در کشور تبدیل شده است، افزود: لازم است توجه ویژه ای به این مجموعه شود زیرا برونداد آن، تولید ثروت است.
به گزارش ایرنا، سید ضیاء الدین هاشمی سرپرست وزارت علوم در سفر یک روزه خود به اصفهان از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و دانشگاه های اصفهان و صنعتی اصفهان بازدید کرد.
اصفهان با حدود 180 موسسه آموزش عالی و دانشگاه و 330 هزار دانشجو دومین استان دانشگاهی کشور است.
شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به عنوان نخستین سازمان موسس مراکز رشد و پارک های علم و فناوری در کشور فعالیت اجرایی خود را از سال 1380 با هدف حمایت و هدایت شرکت ها و موسسات دانش بنیان آغاز کرد و اکنون حدود 480 شرکت دانش بنیان با اشتغال بیش از 6 هزار و 500 دانش آموخته دانشگاهی در آن مستقر هستند.
شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان دارای یک مرکز رشد مقدماتی، 12 مرکز رشد فناوری و 2 پارک علم و فناوری است که پارک شیخ بهایی به بهره برداری کامل رسیده و پارک ابوریحان در حال احداث و تکمیل است.
ت/3011 / 2093 ** خبرنگار: آسیه معینی ** انتشاردهنده: اصغر دواتگرانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدارس

تولیدی کیف مدارس کوله CAT گلدوزی تریم دار , کد882 تولیدی کیف در تهران ، میدان …

دیدگاهتان را بنویسید