خانه / دسته‌بندی نشده / حذف بسترهای جرم زا با مشارکت قوای سه گانه امکان پذیر است

حذف بسترهای جرم زا با مشارکت قوای سه گانه امکان پذیر استبه گزارش روز چهارشنبه خبرنگار قضایی ایرنا، اصغر جهانگیر در همایش علمی کاربردی زندان و کاهش جمعیت کیفری با اشاره به تجربه موفق کشورهای جهان در امر پیشگیری از وقوع جرم افزود: کاهش جمعیت کیفری بدون توجه به اصل پیشگیری و مشارکت عمومی جامعه امکان پذیر نیست.
وی ادامه داد: وضع قوانین موثر توسط نهادهای قانونگذار، توجه به اجرای صحیح قوانین توسط قوه مجریه، توسعه آموزش های همگانی از جمله اقداماتی است که باید به آن توجه داشت.
مشاور رئیس دستگاه قضا که در جمع دادستان ها و قضات استان تهران ، اظهار کرد: تراکم جمعیت کیفری در زندان ها امکان اجرای بهینه هرگونه فعالیت مثبت را کاهش می دهد.
رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه با تاکید بر شیوه های نوین مجازات و پرهیز از مجازات حبس ، گفت: با پیگیری های سازمان زندان ها موضوع ظرفیت زندان ها به قانون تبدیل شده است که این یک اقدام مهم و موثر در کنترل جمعیت کیفری است.
رئیس سازمان زندان ها با تشکر از دادستان عمومی و انقلاب تهران بخاطر برگزاری این همایش کاربردی گفت: بررسی آمارهای قضایی زندان ها در یک سال گذشته نشان دهنده بهبود شاخص های مختلف است که جا دارد در همین جا از همه همکاران قضایی تشکر کنم.
به گفته وی، در سال گذشته ورودی زندان های تهران 2/3 درصد کاهش داشته است.
این مقام ارشد قضایی سه جرم اول تهران را مواد مخدر و روان گردان ها، سرقت و جرائم علیه اشخاص عنوان و اظهار کرد: این جرم ها تقریبا با میانگین کشوری به لحاظ ترتیب و میزان یکسان است.
جهانگیر در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در چهار ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، تعداد زندانیان تحت قرار حدود یک درصد و تعداد بازداشت موقت ها حدود 3/5 درصد کاهش داشته است؛ در سال گذشته تعداد 117 هزار امر اعزام و بدرقه به دادگاه و مراجع قضایی برای تعداد 48 هزار زندانی انجام شده است.
رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه یکی از موضوعات مطرح در زندان های استان تهران را وجود زندانیان غیربومی دانست و گفت: با توجه به مشکلات خانواده ها در تردد برای ملاقات وغیره این موضوع باید مورد تامل بیشتر قضات قرار گیرد.
جهانگیر افزایش تعامل مراجع قضایی با زندان ها و توجه به ظرفیت های قانونی برای کاهش جمعیت کیفری و رسیدگی به امور زندانیان را مورد تاکید قرار داد.
به گزارش ایرنا، همایش علمی کاربردی زندان و کاهش جمعیت کیفری با حضور ذبیح الله خدائیان معاون حقوقی قوه قضاییه و عباس جعفر دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران برگزار شد.
اجتمام** 7329
خبرنگار: لیلا اسماعیل نژاد
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaejانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدارس

تولیدی کیف مدارس کوله CAT گلدوزی تریم دار , کد882 تولیدی کیف در تهران ، میدان …

دیدگاهتان را بنویسید