خانه / دسته‌بندی نشده / سخنگوی دولت: برنامه دمکرات ها در انتخابات یک گام مثبت در شناخت ایران است

سخنگوی دولت: برنامه دمکرات ها در انتخابات یک گام مثبت در شناخت ایران است

به گزارش ایسنا، علی ربیعی با برگزاری مکتوب نشست خبری این هفته به دلیل مثبت شدن تست کرونای خود در پاسخ به پرسشی درباره ارزیابی وی از برنامه حزب دموکرات آمریکا برای انتخابات پیشرو ریاست جمهوری این کشور، اظهار کرد: متاسفانه دولت آمریکا مدت هاست که شنوایایی و بینایی خود را از دست داده و نه قادر به شنیدن نظر کارشناسان آمریکایی است و نه می تواند واقعیت های ایران را ببینید.


وی افزود: با هر معیاری، سیاست فشار حداکثری شکست خورده و وزیر امور خارجه آمریکا همچنان در حال ارائه اطلاعات غلط به رئیس جمهور آمریکاست. پومپئو مصمم است که رئیس اش را فریب بدهد و این همان کاری بود که جان بولتون به مدت یکسال انجام می داد. ما هیچ عجله ای برای اعتراف آمریکا به شکست نداریم. آنها می توانند تا هر زمان که مایل باشند، به مسیر اشتباه ادامه بدهند، امریکا را منزوی کنند و هزینه آن را در معادالت جهانی بپردازند.


سخنگوی دولت با اشاره به برنامه حزب دموکرات در انتخابات اظهار کرد: اعتقاد داریم که یک گام کوچک ولی مثبت در شناخت واقعیت های ایران است اما هنوز جاه طلبانه است. در مجموع، ما اهمیتی به جملاتی که بر روی کاغذ نقش می بندند، نمی دهیم و منتظر گام های عملی هستیم که هدف از آن تصحیح و جبران اشتباهات گذشته است.


ربیعی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران اشتیاقی برای توجه به سیاست های حزبی و داخلی در آمریکا ندارد. ما آمریکا را به عنوان کشور که صرف نظر از احزابی که دولت تشکیل می دهند، می بینیم؛ کشوری که مسئولیت های بین المللی دارد و باید به تعهداتش پایبند باشد و مانند یک کشور عادی و عضوی از جامعه بین المللی رفتار کند.


وی در پاسخ به پرسشی درباره واگذاری هپکو به تأمین اجتماعی تاکید کرد: موضوع واگذاری شرکت هپکو به تامین اجتماعی با چند هدف صورت گرفته است. دولت مکلف است در اجرای بند ” و ” تبصره ” 2″ قانون بودجه سال 99 کل کشور و همچنین ماده 12 قانون برنامه ششم توسعه ” نسبت به تادیه بدهی های حسابرسی شده خود به سازمان تامین اجتماعی از محل واگذاری سهام قابل واگذاری دولت در قالب قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی و اصالحات بعدی آن اقدام نماید”


سخنگوی دولت افزود: مجموعه واگذاری سهام ها به نحوی صورت گرفت که سازمان تامین اجتماعی وارد بنگاهداری جدید نشده و بیشتر به امر سهامداری بپردازد. خوشبختانه با این اقدام زمینه همسان سازی مستمری حقوق بازنشستگان نیز صورت گرفت.


ربیعی اظهار کرد: در میان این واگذاری ها مجموعا 55 درصد از سهام شرکت هپکو ، جمعا به ارزش تقریبی 320 هزار میلیارد ریال به سازمان تامین اجتماعی واگذار شد.


وی با بیان اینکه واگذاری علاوه بر اینکه بر اساس ماده قانونی ذکر شده صورت گرفته از جنبه دیگری نشانگر نگاه حامیانه دولت به کارگران عزیز هپکو بوده است، تصریح کرد:در جلسات متعددی که خود من با تشکل های مختلف هپکو و تعدادی از کارگران در طول سالهای قبل داشتم نگرانی از تعطیل شدن کارخانه در میان آنها وجود داشت و به نحوی خواستار یک مدیریت باثبات که بتواند مدتی با نگاه سازنده برای سرپا نگه داشتن هپکو برنامه ریزی نماید، بودم. این وعده از آن روز به کارگران داده شد.


ربیعی یادآور شد: مدتی هم کارخانه در اختیار هیات سه نفره قرار گرفت. بنابراین جهت‌گیری دولت، احترام به دلشوره کارگران و امکان سرمایه گذاری برای بازسازی، سرپانگه‌داشتن و به روز کردن این کارخانه است تا امکان تصمیم‌گیری اطمینان بخش برای مدیریت آن فراهم شود.


 سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره جزئیات تمهیدات بهداشتی ایام محرم، گفت: مراسم ماه محرم متفاوت از یک نماز جمعه یا جماعت و شب‌های احیا است. فشردگی جمعیت در عزاداری‌ها تصمیم‌گیری با تامل بیشتر را می‌طلبد و همکاران من در وزارت بهداشت بررسی‌های لازم را انجام داده و در خصوص پروتکل بهداشتی عزاداری‌ها اظهار نظر کرده‌اند.


وی در پاسخ به پرسشی دیگر درباره مزاحمت ۲جنگنده برای هواپیمای مسافربری ماهان و اقدام متقابل جمهوری اسلامی، تصریح کرد: این اقدام خطرآفرین آمریکا کاملا غیرحرفه‌ای و توأم با نیات سیاسی بود. اولویت ما اطمینان از عدم تکرار چنین وقایعی است که مصداق ایجاد ترور و وحشت برای مردم عادی است. ربیعی افزود: گزارش و شکایت مبسوطی از این اتفاق به ایکائو داده شده و همزمان در حال بررسی تمامی گزینه‌های حقوقی دیگر را نیز هستیم.


وی تأکید کرد: این واقعه نشان داد که آمریکا به قوانین و مقررات هوانوردی نیز پایبند نیست. مسئولیت هر اتفاقی در آینده که سلامت و جان غیرنظامیان را در خطوط هوایی به مخاطره بیاندازد بر عهده آمریکا بوده و باید منتظر عواقب آن هم باشد. سخنگوی دولت اظهار کرد: ما عمیقاً هشدار می دهیم که آمریکا به رفتارهای نامعمول و غیرقانونی خود پیش از آنکه دیر شود، خاتمه دهد و اطمینان داشته باشد که جمهوری اسلامی ایران تماشاگر این تحریکات غیرقابل توجیه نخواهد بود.


ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره نامه اخیر روحانی به پوتین و نتیجه‌بخشی مذاکرات ظریف – پوتین، گفت: ایران و روسیه منافع و نگرانی های مشترک فراوانی دارند که لازمه رسیدگی به آنها، ارتباط مستمر میان مقامات دو کشور است.


وی افزود: این نامه نیز در ادامه هماهنگی های طرفین درباره این مسائل و آینده همکاری های ایران و روسیه بود. زمانی که ایالت متحده دشمنی بی سابقه ای را با ملت ایران و روسیه در زمینه های گوناگون در پیش گرفته، تبادل ایده میان روسای جمهور امری طبیعی و به منظور تسریع در پیشرفت امور است.


سخنگوی دولت ادامه داد: گاهی لازم است که بخشی از این هماهنگی ها در سطح وزرای خارجه صورت بگیرد و گاهی وارد شدن روسای جمهور ضروری است. سفر آقای ظریف همراه همراه با انتقال پیام رئیس جمهور به آقای پوتین، یک تلاش موفق دیپلماتیک در هر دو سطح مزبور بود.


ربیعی تاکید کرد: به طور کلی این سفر دو هدف داشت یکی در خصوص تلاش آمریکا برای ادامه محدودیت های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران بود که لازم بود مجدداً مذاکراتی در سطوح عالی با فدراسیون روسیه صورت گیرد. هدف دیگر نیز تمدید قراردادی است که از بیست سال پیش با فدراسیون روسیه در همه زمینه ها داشته ایم.


وی یادآور شد: این قرار داد در اسفند 1379 امضا شد و براساس همان قرار داد، مدت زمان این قرار داد 10 ساله تعیین شد و پس از پایان 10 سال دوبار نیز طی فواصل زمانی 5 ساله تمدید شد. در روسیه گفتگوهایی صورت گرفته است تا این قرارداد به طور بلند مدت تری بین دو کشور بسته شود.


 ادامه دارد…

درباره admin

مشاهده بیشتر

استفاده کامل از ظرفیت دورکاری کارکنان برای کاهش ترددهای غیرضرور و ترافیک

به گزارش ایسنا، براساس گزارش ارائه شده از سوی کمیته بهداشت و درمان با توجه …

دیدگاهتان را بنویسید