خانه / دسته‌بندی نشده / طرح اختصاصی قرق حیات وحش در شهرستان دماوند اجرا می شود

طرح اختصاصی قرق حیات وحش در شهرستان دماوند اجرا می شودعلی تیموری روز پنجشنبه در حاشیه همایش روز غار پاک در گفت وگو اختصاصی با خبرنگار ایرنا در دماوند افزود: قرق اختصاصی یکی از راهکارهای اساسی کمک به حفظ و حمایت از گونه های جانوری وحشی کشور و بهره برداری پایدار از حیات وحش و منابع زیستی است.
وی اظهار کرد: این طرح حدود سه سال است که در کشور اجرا می شود و تا کنون اجرای آن در قالب 5 طرح اختصاصی به تصویب رسیده است.
وی با بیان اینکه در سال گذشته برای نخستین بار پروانه قرق های اختصاصی با اعتبار 5 سال در 2 منطقه یزد و کرمان به تایید رییس سازمان حفاظت محیط زیست رسید افزود: مجوز اجرای این 2 طرح به متقاضیان (افراد حقیقی و حقوقی) اعطا شده است.
به گفته وی، گفت: طرح قرق اختصاصی ظرفیتی برای حفظ حیات وحش کشور است تا بتوانیم از جوامع محلی و علاقه مندان به محیط زیست برای حفاظت حیات وحش استفاده کنیم.
تیموری تصریح کرد: در بسیاری از کشورهای خارجی 50 درصد از منابع طبیعی و حیات وحش آنها از طریق مشارکت و همراهی حفاظت می شود.
مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت از محیط زیست در خصوص اجرای طرح قرق اختصاصی در شهرستان دماوند نیز گفت: تاکنون طرحی در این خصوص در دماوند به تصویب نرسیده اما این ظرفیت در منطقه وجود دارد.
وی ادامه داد: با اجرای این طرح هم موضوع حفاظت از منطقه شکار ممنوع توسط بخش خصوصی انجام می شود و هم می توان در جهت جذب نیرو برای رشد حیات وحش گام برداشت.
وی اظهار کرد: در شهرستان دماوند چند منطقه شکار ممنوع مورد شناسایی قرار گرفته که به شورای عالی محیط زیست پیشنهاد داده می شود تا به عنوان طرح قرق اختصاصی مورد تصویب قرار گیرد.
وی گفت: این طرح در هفته آینده برای تصویب و اجرا به شورای عالی محیط زیست مناطق پیشنهاد می شود و پس از انجام اقدامات لازم و برگزاری جلسات، به فوریت با هماهنگی و تایید سازمان جنگل ها و مراتع عملیاتی خواهد شد.
همایش روز غار پاک همراه با رونمایی از نخستین تابلو حفاظت غار رودافشان دماوند و تجلیل از 70 سال تلاش استاد چنگیز شیخلی (کاشف غار رودافشان) با حضور مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی برگزار شد.
خبرنگار: الهام حیدری – انتشار دهنده: محسن فتاحی
تهرام/7246**1625انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدارس

تولیدی کیف مدارس کوله CAT گلدوزی تریم دار , کد882 تولیدی کیف در تهران ، میدان …

دیدگاهتان را بنویسید