خانه / دسته‌بندی نشده / ظریف: در برجام بازی مجموع صفر را به سود برای همه تبدیل کردیم

ظریف: در برجام بازی مجموع صفر را به سود برای همه تبدیل کردیم

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان قرار است در این لایو اینستاگرامی که در صفحه iranian_studies_ut پخش شد، در خصوص “انتقال قدرت و شرکای جدید در دوره گذار” به سخنرانی پرداخت.


ظریف در این گفت و گو با اشاره به دوران انعقاد برجام گفت: ما در آن زمان داشتیم به بازی مجموع منفی می‌رسیدیم. ما در آن بازه کوتاه تاریخی به جای اینکه دو هدف متفاوت را ادامه دهیم، یک هدف واحد را انتخاب کردیم. ما نه سانتریفیوژهایمان را از کار انداختیم و نه به دیگر کشورها گفتیم که این مسئله ارتباطی به شما ندارد. ما به توافق رسیدیم که سانتریفیوژیمان با نظارت‌های لازم، صلح‌آمیز فعالیت کند.


وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: اینگونه بود که توانستیم یک بازی مجموع منفی را به چیزی تبدیل کنیم که برای همگان سود داشته باشد. آمریکا در آن زمان مدعی بود که توانایی‌های هسته‌ای ما را گرفته است درحالی که ما از اول نیز خواهان استفاده صلح‌آمیز بودیم.


وی افزود: تحول انگاره نه تنها لازم بلکه اجتناب‌ناپذیر است‌. شرایط جدیدی در حال پدیدار شدن است و آن گوناگونی منابع و مراکز قدرت است. ما بازیگران قدرتمند جدید داریم. ما منابع قدرت مختلفی داریم. بارزترین آن‌ها قدرت نظامی است اما قدرت نظامی دیگر تنها عامل تعیین‌کننده قدرت یک کشور محسوب نمی‌شود. تانک‌ها و ناوهای جنگی دیگر نمایانگر قدرت یک کشور نیستند.

ظریف ادامه داد: برخی می‌خواهند با امنیتی کردن مسائل، قدرت نظامی را قدرت حاکم کنند. آمریکا از زمان پایان جنگ سرد تلاش کرده تا با امنیتی کردن مسائل از برتری نظامی خود بهره ببرد. قدرت نظامی مهم است اما دیگر قدرت تک قطبی نیست.

وزیر خارجه کشورمان در ادامه سخنانش گفت: اقتصاد نیز یک عامل تعیین‌کننده قدرت کشور است. اقتصاد بسیار مهم است اما آن هم همانند قدرت نظامی تنها عامل تعیین‌کننده نیست. فناوری نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه آمریکا دیگر منبع تمام فناوری‌ها محسوب نمی‌شود. در گذشته آمریکا منبع فناوری بود و دیگر کشورها تنها از ایالات متحده کپی‌ می‌کردند. امروز تغییری اساسی شکل گرفته است‌. دیگر کشورهای علی الخصوص چین در زمینه 5G، IoT و هوش مصنوعی دیگر تنها از آمریکا کپی نمی‌کنند بلکه خود مخصوص تولید این فناوری‌ها هستند.


ادامه دارد

درباره admin

مشاهده بیشتر

اعمال شب بیست‌وسوم ماه مبارک رمضان

به گزارش ایسنا، اعمال شب‌های قدر بر دو نوع است؛ یکی آن‌که در هر سه …

دیدگاهتان را بنویسید