خانه / دسته‌بندی نشده / فیگارو: ایرانیان علیه اپل اعتراض می کنند

فیگارو: ایرانیان علیه اپل اعتراض می کنندبه گزارش روز یکشنبه ایرنا، این روزنامه فرانسوی در گزارش خود می افزاید: در شبکه های اجتماعی هشتگ «حذف اپلیکشن های ایرانی متوقف شود» (StopRemovingIranianApps) در روزهای اخیر در ایران رواج یافته است.
همچنین طوماری در توییتر منتشر شده است که بر اساس آن ایرانی ها از «تیم کوک» رئیس اپل می خواهند طرح حذف برنامه های ایرانی را متوقف کند. برای این طومار در مدت دو روز 46 هزار امضا جمع آوری شده است.
برنامه های پرطرفدار حذف شده از فروشگاه آنلاین اپل شامل برنامه هایی همچون «دیجی کالا» و «بامیلو» دو مرکز خرید اینترنتی همچون «آمازون» (Amazon) و «اسنپ» و «تپ 30» دو برنامه مشابه ارائه خدمات حمل و نقل همچون «اوبر» (Uber) و «دلیون» (Delion) هستند.
فیگارو اضافه می کند: بر اساس گزارش رسانه های ایران، اپل اعلام کرده است که برنامه های ایرانی به دلیل تحریم های آمریکا علیه این کشور، در فروشگاه برخط اپل (App Store) در دسترس نیست.
این تصمیم شرکت آمریکایی نه فقط شرکت، بلکه بر روی توسعه دهندگان نیز تاثیر می گذارد. اپل هیچ نمایندگی در ایران ندارد و بسیاری از محصولات آن به صورت قاچاق به این کشور می رسد. اکثر برنامه های کاربردی تولید شده در ایران برای دور زدن تحریم های آمریکا، در دیگر کشورها از جمله کانادا ثبت می شود. با این حال، دولت چندین شرکت مجاز را به طور قانونی برای واردات محصولات اپل به ایران تعیین کرده است.
فیگارو ادامه می دهد: در ایران با جمعیت 80 میلیون نفر، 40 میلیون گوشی هوشمند از جمله شش میلیون آیفون ساخته شده توسط اپل، مورد استفاده قرار می گیرد و اگرچه آمریکا برخی تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران را پس از رسیدن به توافق هسته ای 2015 لغو کرده است، اما همچنان به اعمال محدودیت ها علیه این کشور به دلایل دیگر، ادامه می دهد.
به گزارش ایرنا، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات در روزهای اخیر از پیگیری حقوقی حذف نرم‌ افزار‌های ایرانی از فروشگاه اپل خبر داده و در صحفه شخصی خود در توییتر نوشته است: « 11 درصد سهم بازار گوشی ایران متعلق به شرکت اپل است؛ احترام به حقوق مصرف کننده امروزه یک اصل است که اپل رعایت نکرده است».
شرکت اپل از چند روز پیش فرآیند حذف برنامه‌های مربوط به سازمان ها و شرکت های نوپای ایرانی (استارتاپ‌ ها) را از فروشگاه خود آغاز کرده است.
در این فرآیند، برنامه های مربوط به تعدادی از شرکت ها همچون دلیون (سرویس ارائه‌ غذا)، دیجی‌کالا (فروشگاه اینترنتی)، الوپیک (سرویس پیک موتوری)، تخفیفان (سایت ارائه‌ تخفیفات روزانه) و علی بابا (آژانس مسافرتی) از فروشگاه اپل حذف شدند.
اروپام**2090 **مترجم: سعید زارع کندجانی ** انتشار: زهرا هژبریانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدارس

تولیدی کیف مدارس کوله CAT گلدوزی تریم دار , کد882 تولیدی کیف در تهران ، میدان …

دیدگاهتان را بنویسید