خانه / دسته‌بندی نشده / قصور پزشکی در پرونده بیمار مرگ مغزی رخ نداده است

قصور پزشکی در پرونده بیمار مرگ مغزی رخ نداده استمحمدرضا جمشیدی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ضمن تشریح وضعیت جسمانی بیمار 25 ساله در زمان ورود به مرکز آموزشی آیت الله موسوی زنجان ، افرود: مهدی در زمان ورود به بیمارستان چون راکب موتورسیکلت (بدون کلاه ایمنی) بود، تمام ارگان های بیمار به علت تصادف درگیر شده بود.
این مسئول اظهار کرد: ساعت 13:15 دقیقه ظهر یکم شهریور ماه امسال بیمار با هوشیاری نسبی وارد اورژانس شده است، بعد از طی مراحل اولیه، ساعت 13:55 دقیقه سی تی اسکن شده و بعد از مشخص شدن نتایج (خونریزی وسیع مغزی)، ساعت 14:25 دقیقه پزشک معالج از طریق شبکه اینترنتی اعلام نظر کرده است.
گفتنی است در مسائل حساس پزشکی مانند رخدادهای مربوط به حوزه مغز و اعصاب در بیمارستان ها پزشک آن کال وجود دارد.
در برخی موارد به خاطر اهمیت موضوع و جلوگیری از دست دادن زمان، پزشکان متخصص از طریق شبکه اینترنتی پرونده بیمار را مطالعه کرده و بعد از صدور دستورات مقتضی، به بیمارستان مراجعه می کند.
جمشیدی ادامه داد: پزشک معالج به علت خونریزی شدید، نداشتن امکان عمل به خاطر خونریزی (در صورت عمل جراحی بیمار فوت می کرد)، فقط دستور بستری در قسمت آی . سی . یو بیمارستان برای مشخص شدن وضعیت کلی وی صادر کرده است.
وی خاطرنشان کرد: طی همان روز پزشک معالج علاوه بر ویزیت های تیم پزشکی که به طور مرتب انجام می گرفته، سه بار بیمار را مورد معاینه قرار داده و دستورات لازم را صادر کرده است.
معاون دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه ساعت 19:30 فشار مغز بیمار بالا رفته است، گفت: به همین خاطر هوشیاری کم شده و ادامه این روند، همچنین مقدور نبودن عمل جراحی باعث شده تا بعد از پنج روز بیمار مرگ مغزی شود.
جمشیدی با اشاره به اینکه علم پزشکی در دنیا محدود است، گفت: این نوع خونریزی های مشابه مغزی یا شکستگی شدید جمجه در بیشتر جاها درمان نداشته و منجر به مرگ بیمار می شود.
وی ادامه داد: به خاطر برخی حاشیه های بوجود آمده، بنده با 10 ها پزشک متخصص در کشور مشورت کردم و همه این پزشکان به اتفاق، نظر پزشک معالج را تایید کرده و اذعان کردند ‘در هیچ جای دنیا امکان درمان این بیمار وجود نداشت’.
معاون دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: پزشک معالج مهدی، تنها پزشک مغز و اعصاب استان زنجان است که با این دانشگاه همکاری دارد.
جمشیدی ادامه داد: سابقه همکاری ایشان با این دانشگاه بیش از 20 سال بوده و تاکنون جان بیش از 10 هزار نفر را از مرگ حتمی نجات داده است.
وی افزود: به خاطر دلایل ذکر شده، نباید یک طرفه به موضوع نگاه و بدون تخصص کافی آن را قضاوت کنیم.
وی درباره شکایت خانواده بمیار فوت شده از پزشک معالج، تاکید کرد: هیچ گاه برخورد احساسی در این موضوع را تایید نمی کنم، اما شکایت امری طبیعی بوده و به یقین موضوع به سرعت رسیدگی خواهد شد.
رئیس سازمان نظام پزشکی استان زنجان در ارتباط با این پرونده گفت: هم اکنون شکایتی برای رسیدگی به این پرونده در این سازمان ثبت نشده و به همیمن خاطر تا این لحظه بطور کارشناسی اقدامی انجام نشده است.
عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی کشور افزود: البته به خاطر گسترش شبه ها در فضای مجازی اگر تا چند روز آینده شکایتی ثبت نشود، خود سازمان نظام پزشکی به این پرونده ورود خواهد کرد و نتیجه را به طور شفاف به مردم اطلاع رسانی می کنیم.
حسین بابایی افزود: متاسفانه مسموم بودن فضای مجازی به عنوان بستر ایجاد شایعه و شبهه زایی در مسائل مشابه عمل کرده و این رویه باعث شده تا مشکلاتی برای همه قشرها از جمله جامعه پزشکی به وجود آید.
وی ادامه داد: به غیر از نظام پزشکی استان دادستانی شهر زنجان نیز به عنوان مدعی العموم می تواند اقامه دعوا کرده و به موضوعات مشابه ورود کند.
به گزارش ایرنا ، در یکم شهریور بعد از گزارش وقوع تصادف راکب 25 ساله یک موتورسیکلت، که بدون کلاه ایمنی بوده به بیمارستان منتقل و بعد از طی مراحل درمان و نداشتن امکان عمل جراحی به خاطر خونریزی شدید مغزی، در قسمت آی . سی . یو بستری می شود.
بعد از گذشت پنج روز و اعلام مرگ مغزی بیمار و فوت وی، به علت شرایط خاص احساسی از دست رفتن فرزند 25ساله ، متنی منتسب به خانواده بیمار در شبکه های مجازی انتشار یافت، که در آن شرح ماوقع از دید این خانواده نگاشته شده بود.
در این متن به غیر از شرح ماوقع اتهاماتی به بیمارستان و پزشک معالج با عناوین مختلف از جمله قصور پزشکی زده شده بود، که انتشار وسیع آن در این شبکه ها باعث شد، تا این گفت وگو برای روشن شدن موضوع تهیه و منتشر شود.
3216/8068
خبرنگار: سجاد کریمی ** انتشار دهنده: اسماعیل جهانبخشانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدارس

تولیدی کیف مدارس کوله CAT گلدوزی تریم دار , کد882 تولیدی کیف در تهران ، میدان …

دیدگاهتان را بنویسید