خانه / دسته‌بندی نشده / لاریجانی: مجلس دهم پشتوانه قوی رای مردم را داشت/ به دانشگاه برمی‌گردم

لاریجانی: مجلس دهم پشتوانه قوی رای مردم را داشت/ به دانشگاه برمی‌گردم

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی در برنامه زنده تلویزیونی در آخرین روزهای مجلس دهم گفت: دو جلسه از مجلس دهم باقی مانده و کار مجلس تا ۷ خرداد ادامه دارد. این مجلس همزمان با گام دوم انقلاب کارش را انجام داد که برای اجرایی کردن آن تلاش‌های خوبی صورت گرفت. قبل از پرداختن به این موضوع باید به ارزیابی از عملکرد مجلس دهم پرداخت.


وی توضیح داد: با نگاه دموکراسی هر چه پشتوانه رای مجلس قوی‌تر باشد نماینده واقعی‌تری داشته و از قدرت بیشتری برخوردار است. مجلس دهم ۶۲ درصد آرای مردم را به همراه داشت این یعنی این دوره مجلس دارای پشتوانه خوب مردمی بود. بعد از انقلاب تنها یک دوره مجلس با ۷۲ درصد رای مردم روی کار آمد و مابقی پایین‌تر بودند به همین دلیل رای ۶۲ درصدی مجلس دهم نشان‌دهنده پشتوانه قوی‌اش بوده و نمایندگان واقعی‌تر مردم بودند.


لاریجانی با اشاره به ترکیب مجلس گفت: در دوره دهم ۱۰۳ نماینده ایثارگر با سابقه جبهه، ۱۶ نماینده فرزند شهید و ۸۰ درصد آنها سابقه اجرایی داشتند. هر چه سابقه اجرایی بیشتر باشد نمایندگان مشکلات را بیشتر می‌شناسند. در بین آنها چهار نفر سابقه وزارت، چهار نفر استاندار، پنج نفر معاون وزیر، ۱۱ نفر سابقه فرماندار و تعداد زیادی سابقه کار اجرایی داشتند. مدرک ۱۶۷ نفر دکتری و فوق دکتری بود که اینها همه نشان‌دهنده کارآمدی افراد است که می‌توانستند به خوبی تصمیم‌گیری کنند. ۸۰ نفر تدریس دانشگاهی داشته که به معنای آن است که مجلس بخش زیادی از نخبگان را تشکیل داده و دارای ظرفیت خوبی بود.


وی افزود: مجلس دهم در شرایطی کار را انجام داد که از یک طرف تلاشش بر اجرای گام دوم بود و از یک طرف مشکلات پیش آمده از تحریم‌ها را پیش‌رو داشت که باید هر دو را مدنظر قرار می‌داد. در گام دوم تاکید مقام معظم رهبری حضور جوانان بخصوص متخصصان در عرصه و فعالیت کشور بود. مجلس به این مساله توجه کرد و قانون منع بکارگیری بازنشستگان را تصویب و اصلاح کرد تا بخش‌های اجرایی مجبور به استفاده از جوانان شود. همچنین هیچ مجلسی به اندازه دوره دهم به شرکت‌های دانش‌بنیان توجه نکرد. ما هر سال مبالغ قابل توجهی از صندوق توسعه ملی را برای شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفتیم. اینکه در شرایط فعلی شیوع کرونا بسیاری از شرکت‌ها فعالانه کار می‌کردند دلیلش آن است که شرایط برای آنها از قبل فراهم شد و مورد حمایت قرار گرفتند. ما این کار را کردیم تا موتور این شرکت‌ها راه بیفتد.


لاریجانی توجه به فضای کسب و کار و برداشتن موانع تولید را از دیگر اقدامات مجلس دهم برشمرد و توضیح داد: کشور ما از نظر مقررات دیوانی مشکلاتی دارد یعنی اگر کسی بخواهد سرمایه‌گذاری کند باید کفش آهنی بپوشد. مجلس با قانونی سعی کرد در جهت تسهیل فضای کسب و کار حرکت کند که قانون حداکثر استفاده از توان تولید نمونه آن است. همچنین مجلس قانونی را تصویب کرد که برای حمایت از تولید جلوی واردات بی‌رویه گرفته شود.


رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: از دیگر قوانین مصوب مجلس تاسیس و اداره مدارس غیردولتی، حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری بود. یکی از مشکلات مهاجرت و حاشیه‌نشینی در شهرهاست که برای رفع آن اجازه دادیم که وامی از صندوق توسعه به میزان یک میلیارد با پرداخت چهار درصد به افراد داده شود تا در روستاها و مناطق عشایری سرمایه‌گذاری کنند. با این کار اشتغال برای جوانان فراهم شد و مهاجرت هم کاهش پیدا می‌کند.


وی یکی دیگر از قوانین مصوب مجلس را لزوم استاندارد بودن محصولات تولیدی و نظارت بر آن عنوان و اظهار کرد: یکی دیگر از مشکلات کشور مساله پسماندها در مناطق جنوبی و شمالی کشور و حتی تهران بود. قانونی تصویب کردیم که بخش دولتی پسماندهای عادی را ساماندهی کند. همچنین درباره ارزش افزوده و صندوق‌های مکانیزه فروش هم قوانینی به تصویب رسید. اکنون که کرونا شیوع پیدا کرد و موضوع خریدهای آنلاین بیشتر شد این قانون بیشتر مورد توجه قرار گرفت.


لاریجانی با اشاره به قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و قانون بخشودگی وام‌ها و جرایم آنها افزود: میلیون‌ها نفر وام‌های خرد گرفته که نتوانسته بودند به موقع آن را پرداخت کنند چون جرایم سنگینی هم داشتند. مجلس برای رفع این مشکل قانونی تصویب کرد که با اصرار به مجمع رفت و در نهایت تصویب شد. با این قانون جرایم بخشیده شده و وام‌گیرندگان نفسی گرفته تا بتوانند وام‌هایشان را پس دهند.


وی قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و صنایع دستی را از دیگر مصوبات مجلس دهم برشمرد و اضافه کرد: بخش مهمی از نیاز و تولید کشور به محصولات فرهنگی برمی‌گردد که ما با این قانون از آن حمایت کردیم. همچنین قانون اصلاح چک را تصویب کرده که پیش از آن افراد زیادی به خاطر صدور چک به زندان می‌رفتند. درباره موضوع موسسات مالی و اعتباری که گرفتاری‌هایی برای چندین میلیون نفر ایجاد کرده بود، چندین جلسه علنی و غیرعلنی برگزار شد. موسسات مالی و اعتباری که بی‌حساب و کتاب تاسیس شده بودند که توانستیم مشکل مردم را رفع کنیم. در موضوع مسکن هم جلساتی با وزیر راه برگزار شد که در نهایت مقرر شد در شهرهای کوچک اراضی به افراد واجد شرایط داده شده و در شهرهای بزرگ این افراد وام بدهند.


رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره عملکرد مجلس در حوزه نظارت گفت: برای بررسی این موضوع باید کارنامه مجلس و مقایسه آن با ادوار دیگر مورد بررسی قرار گیرد. مقام معظم رهبری درباره نظارت تاکید داشتند که نظارت و همکاری صمیمانه دو بخش تفکیک‌ناپذیر هستند. یعنی نظارت به معنای جدال با قوای دیگر نیست بلکه هدف از آن حل مشکل است. گاهی برخی فکر می‌کنند نظارت بدان معناست که مجلس مرتب یقیه دولت و قوه قضاییه را بگیرد. حال اینکه مقام معظم رهبری بیان کردند که نظارت به معنای دخالت در کار سایر قوا نیست و باید تنگناها در نظر گرفته شود کمااینکه ما در چهار سال کاری خود موضوع تحریم‌ها را داشتیم که با شیوع کرونا وضعیت بیشتر مشخص شد؛ ویروسی که همه دنیا را بهم ریخت.


وی افزود: مقام معظم رهبری فرمودند که باید به قوه مجریه کمک کرد. ما هم تلاش کردیم در موضوع نظارت به تنگناها توجه کنیم و همکاری و تعامل داشته تا کار مردم حل شود و دعوا راه نیفتد.


رئیس مجلس درباره شفافیت آرا و دلیل تصویب نشدن طرح مربوط به آن در مجلس گفت: به نظرم موضوع شفافیت آرا حتی در رادیو و تلویزیون هم به خوبی باز نشده است. مذاکرات مجلس به صورت مستقیم از رادیو پخش شده و درهای کمیسیون‌ها به روی خبرنگاران باز است. تنها آرایی که نمایندگان می‌دهند طبق آیین‌نامه معلوم نیست. پس قبل از هر چیزی باید این میزان شفافیت را با عملکرد سایر دستگاه‌ها مقایسه کرد. مثلا آیا مذاکرات مجمع تشخیص یا شورای نگهبان پخش می‌شود یا اینکه در شورای قوه قضاییه یا همین جلسات صداوسیما مردم اطلاعی از صحبت‌های مطرح شده دارند؟ همه ما جزء یک حکومت هستیم. نمی‌توان گفت که یک بخش مردمی نیست و سایر دستگاه‌ها مردمی هستند. پس برای پرداختن به این موضوع باید اول همسنگ جلو برویم یعنی هر وقت همه دستگاه‌ها مثل مجلس مذاکراتشان پخش شد آن وقت گام بعدی را برداریم. در حکومت نمی‌توان یک بام و دو هوا بود.


وی افزود: حال اینکه چرا برخی از نمایندگان با شفافیت آرا مخالف هستند دلیل آن است که برخی از نمایندگان از شهرهای کوچک می‌آیند. در برخی از شهرها بخش‌های قدرتمندی هستند که وقتی نماینده می‌خواهد رای دهد اگر بنا بر معلوم شدن رای او باشد ممکن است به او فشار آورده و خدای نکرده باعث لغزش نماینده شود. این فشارها وجود دارد پس باید جلوی هر عملی که باعث می‌شود بر رای نماینده اثر گذارد را گرفت. راهکار آن است که انتخابات از سطح خرد فراتر رود که این با حزبی شدن انتخابات میسر می‌شود. اگر پشتوانه مردم حزب باشد حزب است که نظرش را درباره لایحه و طرح اعلام می‌کند و مسئولیت را قبول می‌کند.


لاریجانی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در بعد نظارتی در مجلس دهم بیان کرد که در این مجلس ۱۰ هزار تذکر به رئیس‌جمهور و سه هزار سوال از وزرا مطرح شده است که ۱۸۳ سوال به صحن مجلس آمده و مابقی که منطقه‌ای بوده است در کمیسیون‌های مجلس حل شده است. پنج سوال از رئیس‌جمهور در این مجلس مطرح شده و شش استیضاح وزرا مورد بررسی قرار گرفته است که به دو تن از وزرا رای اعتماد داده نشد.همچنین 63  بار مسئولان در جلسه علنی احضار شده و درخصوص مسائل مختلف نظیر گرد و غبار، کشاورزی، صندوق‌های موسسات اعتباری و نحوه سرمایه‌گذاری بحث و بررسی صورت گرفته است. ۵۳ جلسه غیرعلنی در این دوره از مجلس تشکیل شده که برخی مربوط به مسائل سیاسی امنیتی نظیر حمله داعش در اهواز بود.


وی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به ماده ۴۰ و ۴۵ آیین‌نامه داخلی مجلس کمیسیون‌های تخصصی ۳۹ گزارش در بعد نظارتی تهیه کرده‌اند. ۱۰ گزارش توسط کمیسیون ویژه ارائه شده است. براساس ماده ۲۳۴ آیین‌نامه اگر وزیری قانون را نقض کند در مجلس موضوع بررسی شده و در نهایت پس از رای نمایندگان به گزارش تهیه شده آن را به قوه قضاییه ارجاع می‌دهیم که در این مجلس ۱۵ گزارش به قوه قضاییه فرستاده شد. ۱۸۱۸ جلسه نظارتی در کمیسیون‌های مجلس تشکیل شده است. ۱۳۳ تن از نمایندگان در ۷۳ مجمع و هیات ملی به عنوان ناظر حضور داشتند. ۱۳ گزارش نظارتی توسط کمیسیون اصل ۹۰ تهیه شده است که این کمیسیون یکی از فعال‌ترین کمیسیون‌ها در این دوره بود. هیات تطبیق مصوبات که آیین‌نامه‌های اجرایی دولت درخصوص قوانین را بررسی می‌کند در مجموع ۲۰۲۵ آیین‌نامه را بررسی کرده و ۱۹۶۰ آیین‌نامه مشکل قانونی نداشته است. خوشبختانه این دولت نسبت به دولت‌های قبلی در رعایت قوانین مصوب بهتر عمل کرده است. برخی از دولت‌ها ۳۰ درصد از اجرای قانون تخلف داشتند اما براساس بررسی‌ها اکنون چهار درصد تخلف گزارش شده است. از سوی دیگر دیوان محاسبات مجلس ۸۹۱۶ گزارش را مورد بررسی قرار داده است که یکی از آنها مربوط به حقوق‌های نجومی بود. در مجموع حقوق ۱۰۰ هزار مدیر مورد بررسی قرار گرفت و ۳۲۸۵ پرونده به دادسرا فرستاده شد و پنج هزار میلیارد تومان و چهار میلیارد تومان به خزانه و صندوق توسعه ملی برگشت داده شد. مرکز پژوهش‌های مجلس نیز هم در بعد نظارت و هم در بحث مطالعات کارشناسی در کنار مجلس بود و از همه این ابزارها در مجلس دهم به درستی به کار گرفته شد. به عنوان مثال درخصوص موسسات اعتباری که مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده بودند اگر نظارت مجلس نبود مشکل حل نمی‌شد. مجلس دهم بیان محترمانه‌ای در نظارت به کار گرفت. در این مجلس ۵ سوال از رئیس‌جمهور مطرح شد. در حالی که در ادوار گذشته تنها یک سوال در مجلس هشتم از رئیس‌جمهور مطرح شده بود. در هر جایی که لازم بود مجلس از وزرا سوال پرسید و در بعد نظارتی وارد شد. مجلس دهم از ابزارهای نظارتی خود به درستی و به صورت فاخر استفاده کرد.


وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که ارزیابی شما از عملکرد دیوان محاسبات و موضع‌گیری دولت از گزارش اخیر این دیوان چیست، بیان کرد: دیوان محاسبات کار حرفه‌ای خود را انجام داد. قبل از اینکه گزارش دیوان محاسبات در صحن قرائت شود این گزارش به من داده شد و بنده نیز به روسای قوا فرستادم. آقای روحانی نیز دستور خوبی برای رسیدگی به اختلاف آماری که وجود داشت، دادند. واقعیت این است که نظارت تلخ است اما دیوان محاسبات کار خود را به درستی انجام داد. البته اینکه در رسانه‌ها گفته شد که رئیس دیوان محاسبات اعلام کرده است که این مبلغ گم شده است، اشتباه است. بلکه از منابع تخصیص داده شده ۲۸ میلیارد دلار صرف شده بود و ۴ میلیارد دلار هنوز تکلیفش روشن نبود. آقای همتی نیز در این باره توضیح داده بودند که این مساله به تهیه گزارش دیوان به سال قبل بازمی‌گردد و در این فاصله نیز یک میلیارد دلار برگردانده شده بود. دولت نیز کار خود را در این زمینه انجام داده و اگر تخلفی صورت گرفته مربوط به بخش خصوصی است و لذا ناراحتی دولت وجهی ندارد.


وی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در رابطه با برنامه ششم توسعه در مجلس دهم بیان کرد: ابتدا اختلاف نظری بین آقای رئیس‌جمهور و مجلس در این زمینه وجود داشت. رئیس‌جمهور باید در چهارچوب قانون عمل می‌کرد و لایحه‌ای را تحت این عنوان به مجلس تقدیم می‌کرد. اما آنچه دولت به مجلس داد آنطور که باید و شاید نبود. نهایتاً بنده به رهبری نامه نوشتم و اعلام کردم آنچه دولت به مجلس داده است برنامه مناسبی نیست و اداره کشور بدون برنامه امکان‌پذیر نخواهد بود. ایشان نیز امر فرمودند و دولت نیز لایحه‌ای به مجلس فرستادند اما باز هم اصلاح ماهوی آنطور که باید و شاید صورت نگرفت. ما باید در مجلس این لایحه را بسط می‌دادیم تا جامع‌تر و مناسب‌تر شود. از سوی دیگر اگر مجلس لایحه‌ای را به اندازه زیادی تغییر دهد که از چارچوب تهیه شده خارج شود در شورای نگهبان با مشکل روبه‌رو می‌شود. اما در نهایت با موافقت شورای نگهبان کمیسیونی در مجلس تشکیل شد و بخش‌های مختلف دولت به میدان آمده و با همکاری دولت و نظر کارشناسان قانون برنامه ششم توسعه چکش‌کاری شد. زمانی که این قانون از کمیسیون به صحن آمد باز هم با مشکلاتی روبه‌رو بود و وقت زیادی را از مجلس گرفت. اما این قانون نکات مثبت زیادی دارد که دولت باید از اجرای آنان استقبال کند. بنده شنیدم در جایی گفته شد که دولت تنها ۱۰ درصد آیین‌نامه این قانون را تصویب کرده است در حالی که این سخن درست نیست و دولت ۵۰ درصد آیین‌نامه اجرایی آن را تصویب کرده که البته باز هم کم است. در این قانون یک فصل در رابطه با معادن داریم و در آن بخشی از کارها به استان‌ها سپرده شده تا راحت‌تر درخصوص در اختیار قرار دادن معادن به مردم تصمیم‌گیری شود و دیگر همه کارها در پایتخت متمرکز نشود. همچنین درخصوص همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و چابک کردن دولت در این قانون اقدامات خوبی صورت گرفته است. امروز دولت بسیار وسیع شده است و هر چقدر که منابع از جاهای مختلف تهیه می‌کنیم باید در اختیار کارکنان دولت قرار گیرد. مطابق این برنامه دولت باید ۱۵ درصد کوچک‌تر شود. دولت الکترونیک نیز باید تا سال دوم این برنامه تشکیل می‌شد که گام‌هایی در این زمینه برداشته شده اما کافی نیست. در بخش کشاورزی نیز گام‌های موثری در این قانون دیده شده به عنوان مثال ممنوعیت بهره‌برداری پنج ساله از جنگل‌ها در این قانون به تصویب رسیده است.


وی افزود: البته در بخش‌هایی از این قانون باید تجدیدنظر شود. چراکه این قانون در زمانی به تصویب مجلس رسید که توافق هسته‌ای حاصل شده بود و شرکت‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری به ایران آمده بودند. در این قانون رشد هشت درصدی برای توسعه کشور دیده شده است. در بخش نفت رشد ۳۹.۵ درصد، در بخش معدن رشد ۲۶.۱ درصد دیده شده و نرخ تورم ۷.۹ و نرخ بیکاری ۸.۶ درصد به تصویب رسیده است که همه اینها در آن شرایط ویژه و با توجه به سرمایه‌گذاری‌های خارجی در نظر گرفته شده بود. در مجموع قرار بود ۶۵ میلیارد دلار در سال سرمایه‌گذاری خارجی داشته باشیم. اما یک فرد دیوانه در آمریکا پیدا شد و توافق را بر هم زد و ما امروز حتی در فروش نفت خود مشکل داریم فلذا لازم است با توجه به شرایط کنونی در برخی از بخش‌های این قانون تجدیدنظر شود. به مجلس بعدی توصیه می‌کنم که این قانون را به‌روزرسانی کنند.


وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که دبیر شورای نگهبان اعلام کرده که مجلس در اصلاح قانون انتخابات کم‌کاری داشته و کشمکش‌هایی بین نمایندگان و شورای نگهبان ایجاد شده است، بیان کرد: بنده برای آقای جنتی احترام زیادی قائل هستم و ایشان را از سابقون انقلاب می‌دانم. اما واقعیت این است که تاکنون در ادوار گذشته مجلس قانون انتخابات چندین بار وصله و پینه شده بود. ما تصمیم گرفتیم در این مجلس این قانون را مطابق سیاست‌های کلی اصلاح کنیم. بنده جلسه‌ای را با حضور آقای کدخدایی، مرکز پژوهش‌های مجلس و نمایندگان تشکیل دادم و مطالعه وسیعی صورت گرفته بود تا قانون انتخابات اصلاح شده و عادلانه‌تر باشد. ما مدل انتخابات تناسبی را در نظر گرفته بودیم که در آن یک فرد علاوه بر کسب رای حداقلی از حوزه انتخابیه باید در سطح استان نیز رای کسب می‌کرد که این امر به ما کمک می‌کرد تا مجلس ملی‌تری را داشته باشیم. از سوی دیگر همه افراد احساس مشارکت در انتخابات را داشتند و انتخابات تناسبی می‌شد. بنده تلفنی به آقای جنتی اعلام کرده بودم که چنین بحثی مطرح شده و آقای کدخدایی نیز حضور داشتند و ایشان نیز پذیرفتند. در مجلس دو سال بر روی این قانون کار صورت گرفت و در نهایت به تصویب رسید اما شورای نگهبان اصل موضوع تناسبی بودن را برهم زد و در اینجا مجلس حق داشت تا ناراحت شود. حتی به اصرار شورای نگهبان بخش شفافیت مالی نیز به تصویب نمایندگان مجلس رسید و نمایندگان از نظر شورای نگهبان تبعیت کردند اما شورای نگهبان موضوع تناسبی بودن را کنار زد.


وی در ادامه تاکید کرد: بخشی از اختلاف‌های اخیر نیز به مساله رد صلاحیت‌ها باز می‌گردد که باز هم بنده تاکید دارم که جایگاه شورای نگهبان باید حفظ شود. اما به مجلس نیز نباید توهین شود. چراکه مجلس پایگاه دموکراسی و بخش مهم نظام ولایی کشور است. کسی که می‌گوید من ولایتمدار هستم و فقط رهبری را تبعیت می‌کنم صحیح نیست چراکه مجلس نیز جزئی از ولایت بوده و حضرت آقا فرموده‌اند که مجلس ریل‌گذار است. بگو مگوهایی در رابطه با تایید صلاحیت‌ها مطرح شد. بنده معتقدم که در این زمینه شورای نگهبان فصل‌الخطاب است ولی نقدی نیز دارم. در برخی از موارد به دقت عمل نشد. آیا درست بود که ما نیز اینگونه در انتخاب حقوقدان‌های شورای نگهبان عمل می‌کردیم و بعد بحث فساد مالی و اخلاقی را به میان می‌کشیدیم. اما مجلس این کار را نکرد. اکنون نیز این بحث‌ها گذشته است و باید به فکر مسائل آینده باشیم.


وی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در طول نمایندگی از سوی مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: من مرتب با مردم در ارتباط بودم. خیلی از مشکلات مردم به بحث بیکاری بازمی‌گشت و بخشی دیگر نیز به بحث تولید در حوزه صنعت، کشاورزی و دامداری مربوط بود. بنده نیز جلسات متعددی را با استانداران و مدیران برگزار کردم. بنده هر چه در توان داشتم کوشیدم تا مشکلات را برطرف کنم.


رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این  سوال که قرار است بعد از پایان دوره مجلس دهم رییس کجا شود گفت : کجا بریم خوب است؛خانه اصلی من دانشگاه است و  برحسب ضرورت در رادیو و تلویزیون دبیرخانه و مجلس آمدم و راضی هم هستم. وظیفه تا خدمت به انقلاب است.  از  مجلس هم خیلی درس آموختم. تلاش کردیم خیلی از مشکلات مردم حل شود ولی خانه اصلی من دانشگاه است. برای تدریس به دانشگاه می‌روم.


لاریجانی در پاسخ به این پرسش که چطور هماهنگی برای ملبس شدن همه نمایندگان به لباس سپاه انجام شد و علت این تصمیم گیری چه بود، اظهار کرد: آن زمان برای شرکت در کنفرانسی قطر بودم، در هواپیما موقع بازگشت دکتر جعفری رئیس دفترم تصمیم نااهلانه‌ی آمریکا را گفت که سپاه را متهم به نهاد تروریستی کرده است. برایم خیلی عجیب بود چون سپاه بخش نظامی ما است. در فاصله دو ساعته در پرواز این تصمیم به ذهنم رسید که به آمریکایی‌ها بگوییم که اگر سپاه را تروریست می‌دانید همه ما سپاهی هستیم.


وی یادآور شد:  ۱۱ شب که از هواپیما پیاده شدیم خواستم با سپاه تماس بگیرند که  ۳۰۰ لباس سپاه به مجلس بفرستید که انجام دادند و همه نمایندگان صبح فردا لباس‌ها را پوشیدند و حتی یک نفر هم اعتراض نکرد؛ نمایندگان نمایش دادند که اگر شما به نهاد امنیتی و نظامی ما توهین کنید ما همه از هر نحله‌ای  پشت سرش هستیم.


لاریجانی درباره شیرین‌ترین و تلخ‌ترین خاطرات در مجلس دهم اظهار کرد: یکی از تلخ‌ترین حوادث در زمانی بود که مجلس در حال بررسی برنامه پنجم توسعه بود آن زمان یکی از دوستان پیش من آمد و گفت که برای آیت‌الله هاشمی حادثه ناگواری و خیلی خطرناکی رخ داده است. همان زمان جلسه را ترک و پیگیری کردم که ایشان رحلت کرده بودند؛ خیلی متاثر شدم چون غالبا با ایشان در طول  ۴۰ سال بعد از انقلاب با محشور بودم و ایشان خدمات زیادی به انقلاب کرد که از فوت ایشان خیلی آزرده شدم.


وی ادامه داد: حادثه تلخی دیگر درباره حاج قاسم سلیمانی بود. آن زمان در حوزه انتخابیه قم بودم . شب حادثه خوابم نبرد، کارتابل کارهای مجلس زیاد بود و تا صبح طول کشید. موقع اذان صبح که می‌خواستم استراحت کنم یکی از محافظان عزیز در زد و گفت حادثه‌ای برای حاج‌قاسم رخ داده. بلند شدم با هراس و دیدم که ایشان به شهادت رسیدند و آن زمان سقف روی سرم خراب شد و خیلی ناراحت شدم. همان موقع لباس پوشیدم و تهران آمدم و در راه با آقای حجازی صحبت کردم که ایشان گفت که آقا فرمودند  ساعت ۱۱ خدمت ایشان باشیم؛ این از تلخ‌ترین حوادث بود.


لاریجانی درباره شیرین‌ترین اتفاق در مجلس دهم هم گفت: شیرینی های زیادی بود که از جمله آن قانون مربوط به سرمایه‌گذاری برای روستاها بود چون می‌دانستم چقدر روستاییان با مشکل مواجه هستند یا این که قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به تصویب رسید که مشکلاتی برای آنها به وجود آورده بود.


رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شیرینی دیگر این بود که حاج قاسم سلیمانی به همراه شهید عماد مغنیه و سید حسن نصرالله به خانه‌ام آمدند. آن شب حاج قاسم سلیمانی با بنده تماس گرفت که می‌خواهند شام به خانه‌ام  بیایند که همراه ایشان شهید عماد مغنیه و سید حسن نصرالله هم حضور داشتند که آن اتفاق شیرینی بسیار زیادی برای من بود.


وی در پایان از برنامه زندگی از شبکه ۴ هم قدردانی کرد و گفت که این برنامه فاخر است که آن را دنبال می‌کند.


انتهای پیام


درباره admin

مشاهده بیشتر

استفاده کامل از ظرفیت دورکاری کارکنان برای کاهش ترددهای غیرضرور و ترافیک

به گزارش ایسنا، براساس گزارش ارائه شده از سوی کمیته بهداشت و درمان با توجه …

دیدگاهتان را بنویسید