خانه / دسته‌بندی نشده / منتخب اخبار علم، فناوری و محیط زیست ایرنا در هفته پایانی مرداد

منتخب اخبار علم، فناوری و محیط زیست ایرنا در هفته پایانی مردادبه گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا، در هفته ای که گذشت، کاروان رباتیک ایران به مسابقات جهانی رباتیک فیرا تایوان اعزام شد.

*** اعزام کاروان رباتیک ایران به مسابقات جهانی رباتیک فیرا تایوان
تیم های رباتیک جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در مسابقات جهانی رباتیک فیرا (فدراسیون بین‌المللی ربات-فوتبال) 2017 عازم تایوان شدند.
فدراسیون بین‌المللی ربات-فوتبال یا فیرا سازمانی بین‌المللی است که رقابت‌های فوتبال میان ربات‌های خودمختار را سازمان‌دهی می‌کند.
رئیس کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران فیرا گفت: مسابقات جهانی رباتیک فیرا برای بیست و یکمین سال متوالی، به همت فدراسیون جهانی رباتیک فیرا، در شهر گائوشونگ تایوان و دانشگاه علم و فناوری این شهر در دو بخش دانش آموزی و دانشجویی از (23 تا 27 اوت) اول تا 5 شهریور برگزار می گردد. ایران نیز در هر دو بخش دانش آموزی و دانشجویی نمایندگانی برای حضور در این رقابت ها داشته که به این شهر اعزام شده اند.
سروش صادق نژاد افزود: هدف این مسابقات اشاعه دانش رباتیک و هوش مصنوعی بین نسل جوان و تربیت نیرویی متخصص برای تقویت خلاقیت دانش آموزان و دانشجویان همچنین توسعه این دانش در کشورهای مختلف است.

*** جداسازی گوگرد از گازوئیل با استفاده از فناوری امواج مافوق صوت
محققان دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه علم و صنعت ایران توانسته اند با کمک فناوری جدید مافوق صوت، گوگرد را از گازوییل جدا کنند؛ فناوری که گفته می شود پیش از این تنها در اختیار آمریکا بود.
گروهی 18 نفره از محققان دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه علم و صنعت ایران توانستند بعد از 5 سال تلاش، فرایندی دو بخشی با دو دستگاه کاملا بومی طراحی کرده و بسازند که ابتدا گوگرد را با استفاده از امواج مافوق صوت اکسیده کرده و سپس ترکیبات آن را از گازوییل خارج و به میزان استاندارد سوخت های یورو 4 و در بعضی نمونه ها یورو 5 یعنی 50 تا 10 پی پی ام (واحد گوگرد در یک میلی گرم گازوییل) می رساند. به گفته محققان این طرح، تاکنون فقط کشور آمریکا از این فناوری برای کاهش گوگرد در گازوئیل استفاده کرده است.

*** دانشگاه ملایر موفق به جذب گرنت 2017 اتحادیه اروپا شد
مدیر امور بین الملل و سرپرست دانشجویان غیرایرانی دانشگاه ملایر گفت: براساس اعلام نتایج اتحادیه اروپا طی یک ماه گذشته، دانشگاه ملایر به عنوان تنها دانشگاه ایرانی در سال 2017 موفق به جذب گرنت از اتحادیه اروپا شد.
میلاد منافی درگفت و گوی اختصاصی با ایرنا اظهار کرد: در راستای ارتقای جایگاه علمی دانشگاه 2 طرح نامه (پروپوزال) برای استفاده از حمایت مالی اتحادیه اروپایی با همکاری دانشگاه های معتبر این اتحادیه تنظیم شد، پس از ثبت آنها و بر اساس رقابت بین تمامی طرح نامه های ارایه شده به اتحادیه اروپا، هر 2 طرح نامه دانشگاه ملایر هر کدام به مبلغ نیم میلیون یورو مورد حمایت مالی اتحادیه اروپا قرار گرفت.
منافی توضیح داد: در این راستا دانشگاه ملایر نخستین قرارداد علمی و پژوهشی در طرح اراسموس پلاس اتحادیه اروپا را با فرانسه به مبلغ حدود نیم میلیون یورو و دومین طرح بین المللی خود را با کشور لیتوانی با مبلغ نیم میلیون یورو امضا کرد.

***ساخت دستگاه هشدار دهنده انتشار تشعشعات خطرناک
محققان پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای ایران موفق به طراحی و ساخت دستگاه هشدار دهنده انتشار پرتوهای خطرناک ایکس و گاما شده اند. این دستگاه در مراکز پزشکی که از پرتوهای ایکس و گاما برای مقاصد درمانی و تشخیصی استفاده می کنند، کاربرد دارد.
دکتر شهریار ملکی محقق پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای ایران،با اشاره به لزوم اجرای طرح، به تشریح اهداف دنبال شده در این پژوهش آزمایشگاهی پرداخت و گفت: امروزه استفاده از تجهیزات مربوط به تولید تابش‌های ایکس و گاما و کاربرد آن‌ها در مراکز تشخیصی و درمانی گسترش یافته است. به منظور استفاده ایمن از این پرتوهای خطرناک، ضرورت دارد تا مقدار دز تجویزی توسط پزشک با دز جذبی توسط بیمار با کمترین خطا و بالاترین صحت و دقت همراه باشد. همچنین پایش محیطی این پرتوها در بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی هسته‌ای از لحاظ حفاظت در برابر اشعه از اهمیت خاصی برخوردار است. از این رو در این طرح با طراحی و ساخت یک آشکارساز نانوساختار در جهت افزایش ایمنی استفاده از تشعشعات خطرناک گام برداشتیم.
این آشکارساز که مراحل نهایی ساخت نمونه اولیه آن در حال پیگیری است، از مزایایی نظیر دقت و حساسیت بالا برخوردار است. همچنین قیمت تمام شده این محصول نسبت به روش‌های رایج کنونی کمتر است.

*** استفاده از سیگنال مغز برای حرکت صندلی چرخدار
یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، با مطالعه روی سیگنال‌های مغزی راهکارهایی برای صدور فرامین به صندلی چرخ‌دار معلولان حرکتی عرضه کردند که این سیستم، صندلی چرخ‌دار را به سمت مورد نظر مددجو، حرکت می‌دهد.
مجری طرح این تحقیق گفت: با توجه به تعداد بالای مددجویان حرکتی در کشور و ناتوانی آنها در انجام امور روزمره و مشکلات زیادی از جمله گوشه گیری، انجام تحقیقاتی در راستای کمک به آنها ضروری است.
محمدرضا عدالتی شعرباف از اجرای پروژه‌ای در این زمینه با عنوان «بکارگیری سیگنال‌های ای ای جی تصور حرکتی برای تولید فرمان‌های لازم برای کنترل صندلی چرخ‌دار» خبر داد و اظهار کرد: هدف از این پروژه کمک به مددجویانی است که توانایی حرکت هیچ یک از اندام های خود را ندارند و تنها به کمک قدرت تفکر و تصور خود به همراه رایانه و ایجاد رابط مغز و رایانه بی سی آی می توانند کارهای ساده را انجام دهند.
وی با اشاره به جزئیات اجرای این پروژه، توضیح داد: این طرح به دو قسمت کلی پردازش سیگنال و پیاده سازی بر روی صندلی چرخ‌دار تقسیم می‌شود.
عدالتی بخش پردازش سیگنال این طرح را شامل چند بخش متفاوت دانست که بیشتر نوآوری‌های پروژه نیز در این قسمت رخ داده است و ادامه داد: در این پروژه از دادگانی که شامل تصور حرکت دست چپ، دست راست، پاها و زبان است، استفاده شده و تمام بخش‌های پردازش سیگنال و تشخیص نوع تصور حرکت و پیاده سازی آن روی صندلی چرخدار کامل انجام گرفته است.

*** استفاده از فناوری نانو در تصفیه‌ آب از آلاینده‌های سرطان‌زا
محققان مرکز تحقیقات بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی کردستان موفق شدند نانوجاذب‌هایی بسازند که می‌تواند آلودگی‌های سمی و سرطان‌زا را با کارایی بالا از منابع آب زیرزمینی جدا کند. کاهش هزینه‌های تمام شده‌ تصفیه آب از مزیت‌های استفاده از این نانوجاذب‌ها است.
به گفته‌ دکتر مهدی صفری محقق دانشگاه علوم پزشکی کردستان، در این پژوهش با به کارگیری نانوذرات مغناطیسی اکسیدآهن و خاکستر استخوان، جاذب‌های نانوساختاری تهیه شده است که می‌تواند در سیستم‌ها و دستگاه‌های تصفیه‌ آب، جهت تصفیه‌ آب‌های آلوده به آرسنیک مورد استفاده قرار گیرد. آرسنیک یکی از آلاینده‌های طبیعی مهم در منابع آب به خصوص منابع زیرزمینی به شمار می رود.
صفری در ادامه به اهمیت حذف آرسنیک از آب اشاره کرد و گفت: براساس تقسیم بندی سازمان بین المللی تحقیقات سرطان آرسنیک به عنوان یک ماده‌ سرطان زا شناخته شده که قادر به ایجاد سرطان‌هایی نظیر سرطان پوست و خون است. در سراسر دنیا مناطقی از کشورهای بنگلادش، هند، چین و ایران دارای آلودگی طبیعی به آرسنیک هستند. در کشور ما، استان کردستان از جمله مناطق دارای آلودگی طبیعی به آرسنیک است. به همین دلیل در این پژوهش ساخت یک نانوجاذب ترکیبی و بررسی کارایی آن در حذف آرسنیک از آب‌های زیرزمینی در منطقه‌ کردستان مدنظر قرار گرفت.

*** 3نخبه رودانی در رقابت های جهانی محاسبات ذهنی
ریحانه کهوری زاده، محدثه خازنی پور و امیرمحمد باقری با کسب عناوین برتر در پنجمین دوره رقابت های کشوری محاسبات ذهنی، جواز حضور در رقابت های جهانی ‘یو سی مس’ 2017 اندونزی را کسب کردند.
پنجمین دوره رقابت های کشوری محاسبات ذهنی ‘یو سی مس’ انتخابی مسابقات جهانی، روز جمعه 27 مرداد ماه 96 با حضور برگزیدگان رقابت های استانی در دانشگاه آزاد اسلامی شهر بابل استان مازندران برگزار شد.
نخبگان رودانی با درخشش در سطح (متوسط) با پاسخ دادن به 200 سوال جمع، تفریق، ضرب و تقسیم، ظرف مدت هشت دقیقه بصورت ذهنی، این رقابت های حساس و مهم را با موفقیت پشت سر گذاشتند.
ریحانه کهوری زاده در سطح ای مقام اول را کسب کرد و محدثه خازنی پور و امیرمحمد باقری در سطح بی مقام دوم رقابت ها را ازآن خود کردند و به رقابت های جهانی راه یافتند.
در بخش شنیداری که یک رقابت بسیار سخت و سنگین است، امیرمحمد باقری پس از پشت سر گذاشتن مراحل سخت این مسابقه، در جمع 10 نفر برگزیده ایران اسلامی قرار گرفت و به بخش شنیداری رقابت های جهانی راه یافت، رقابت های جهانی محاسبات ذهنی ‘یو سی مس’ 2017، آذرماه سالجاری، به میزبانی کشور اندونزی برگزار می شود.

**اخبار محیط زیستی هفته گذشته ایرنا
*** رای یونسکو به ابقای ذخیره گاه های زیستکره ایران در شبکه جهانی
مدیر کل دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: برنامه انسان و کره مسکون سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد رای به ابقای ذخیره گاه های زیستکره ایران در شبکه جهانی ذخیره گاه های زیستکره جهان داد.
حمید گشتاسب گفت: براساس آخرین جلسه کمیته بین المللی مشورتی برنامه انسان و کره مسکون یونسکو در بیست و نهمین جلسه شورای برنامه انسان و کره مسکون به منظور بررسی فرم های بازنگری و تمدید ذخیره گاههای زیستکره در سال 2017 و نامه چونلی هان رئیس بخش اکولوژی و علوم زمین یونسکو 6 ذخیره گاه کشور که در معرض حذف از شبکه جهانی ذخیره گاههای زیستکره بودند، واجد شرایط شناخته شده و فرم های تکمیل شده توسط دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان را تایید و رای به تمدید آن دادند.

*** شناسایی و ثبت بارکد دی ان ای آبزیان استراتژیک کشور
محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، اقدام به شناسایی و ثبت بارکد دی ان ای آبزیان استراتژیک کشور کردند.
رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در خصوص این دستاورد گفت: خط شناسه گذاری دی ان ای ابزاری جدید، جذاب و کارا برای شناسایی موجودات بر اساس دی ان ای حفاظت شده در پژوهش های تاکسونومی و تنوع زیستی است.
دکتر سیدابوالحسن شاهزاده فاضلی افزود: این روش در سال های 2003-2002 مطرح و اکنون به ابزاری استاندارد و جهانی برای شناسایی گونه های مختلف موجود در تنوع زیستی تبدیل شده است.
وی ادامه داد: خط شناسه یا بارکد دی ان ای یک توالی کوتاه استاندارد از یک ژن کاملاً شناخته شده میتوکندریایی است و به کمک این توالی می توان پی برد که هر جانور، گیاه یا قارچ به چه گونه ای تعلق دارد.
شاهزاده فاضلی گفت: بانک مولکولی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در راستای رسالتی که برای شناسایی، ثبت، حفظ و نگهداری ذخایر ژنتیکی کشور دارد، در قالب طرح پژوهشی اقدام به شناسایی و ثبت بارکد دی ان ای گونه های جانوری استراتژیک، بومی و در معرض خطر ایران کرده است.
وی خاطرنشان کرد: نمونه های جانوری ایران برای اولین بار با شناسنامه دی ان ای بارکد، زیست بوم و شناسنامه کامل مورفولوژیکی به دنیا معرفی می شوند،از جمله نتایج این طرح ثبت 53 نمونه ماهی از هفت گونه آنچوی ماهیان دریای عمان و خلیج فارس است که در سایت جهانی دی ان ای بارکد قرار گرفته است.

* شناسایی 30 گونه جدید جانوری در کشور
عضو هیات مدیره انجمن زیست شناسی ایران از شناسایی 30 گونه جدید جانوری کشور طی 15 سال اخیر خبر داد.
به گفته علیرضا ساری، هفت گونه از این تعداد توسط ‘ولی الله خلجی پیر بلوطی’ عضو هیات علمی و پژوهشگر زیست شناسی دانشگاه شهرکرد در حوضه آب های خلیج فارس شناسایی شده است.
وی افزود: ایران جزو کشورهای بزرگ از نظر تنوع زیستی به شمار می رود و شناسایی گونه های جدید در این اقلیم نیاز به کار فراوان دارد.
ساری با بیان این که شناسایی گونه های جانوری کشور تا نقطه مطلوب فاصله زیادی دارد، تصریح کرد: برای شناسایی گونه های جانوری حتی در حد گونه های در معرض دید عامه مردم، نیازمند 50 سال پژوهش و کار کارشناسی است.
وی دسترسی سریع انسان به مواد غذایی را یکی از مشکلات رایج کنونی در علوم جانوری دانست و عنوان کرد: نابود کردن آفات و جانوران موذی در تولیدات کشاورزی، بدون توجه به مطالعات زیستی و با استفاده از سموم مختلف ،علاوه بر نابودی برخی گونه ها، منجر به ایجاد بیماریهای ناشناخته انسانی شده است.

**منتخب اخبار علم و فناوری دنیا
* ابداع پادری با قابلیت پیش بینی زخم پا
محققان آمریکایی یک پادری برای حمام ابداع کردند که می تواند احتمال بروز زخم های پا را در فردی که روی آن ایستاده است، دستکم پنج هفته قبل از بروز علائم تشخیص دهد، دستاوردی که می تواند کمک بزرگی به بیماران مبتلا به دیابت و شریان محیطی باشد
این پادری تنها در عرض 20 ثانیه می تواند احتمال بروز زخم های خطرناک را در پای بیمار چند هفته قبل از بروز علائم آنها تشخیص دهد.
حسگرهای حرارتی تعبیه شده در این وسیله با تشخیص ‘نقاط داغ’ در کف پا، احتمال بروز زخمی را که در عرض چند روز یا چند هفته ممکن است بروز کند، نشان می دهند.
این نقاط داغ که قابل رویت نیستند بر اثر التهاب زیر پوستی ایجاد می شوند و زمانی بروز می کنند که جریان خون کاهش می یابد و پوست فاقد اکسیژن حیاتی مورد نیاز خود می شود- این وضعیت خطر بروز زخم هایی را که ترمیم نمی یابند، افزایش می دهد.

*** تشخیص آلزایمر 20 سال قبل ازبروز با آزمایش چشم
محققان در یک تحقیق جدید ادعا می کنند که یک آزمایش چشم می تواند بیماری آلزایمر را دو دهه قبل از بروز علائم این بیماری تشخیص دهد.
محققان آمریکایی این آزمایش را روی 16 بیمار انجام دادند و با مقایسه نتایج مطالعه خود با اسکن های مغزی متوجه شدند که این آزمایش چشم در تشخیص افراد با دو برابر میزان رسوب پلاک در مغزشان، موفق بود.
محققان می گویند : این یافته یکی از بزرگترین موفقیت ها در تحقیقات آلزایمر تا به این تاریخ است و اولین نشانه از یک آزمایش مقرون به صرفه و غیر تهاجمی را نشان می دهد.

*** رباتی که متن را به زبان اشاره‌ تبدیل می کند
گروهی از متخصصان دانشگاه آنتورپ بلژیک یک بازوی رباتی را توسعه دادند که قادر است متن را به زبان اشاره تبدیل کند. اولین نمونه از این بازوی رباتی که دی ان ای نام دارد، با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی ساخته شده و قادر است متن را به علائم زبان اشاره تبدیل کند.
این ربات از طریق کامپیوتر به یک شبکه محلی متصل می‌شود و کاربران شبکه می‌توانند متون موردنظر را برای آن ارسال کنند تا متن را به صورت علائم زبان اشاره نمایش دهد. در حال حاضر این بازوی رباتی از یک سیستم الفبایی موسوم به فینگر اسپلینگ استفاده می‌کند که در آن هریک از حروف الفبا توسط حالت خاصی از قرارگیری انگشتان، نمایش داده می‌شود.
این بازوی رباتی از 25 قطعه پلاستیکی تشکیل شده که با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی ساخته شده‌اند. همچنین برای حرکت انگشتان و سایر اجزای آن از 16 موتور و سه کنترل‌کننده موتور به علاوه مجموعه‌ای از تجهیزات الکترونیکی استفاده می‌شود.
به گفته محققان چاپ قطعات بازو مجموعا 139 ساعت زمان می‌برد و برای سرهم کردن این قطعات نیز 10 ساعت زمان لازم است، هدف محققان از ساخت این بازوی رباتیک، کمک به افراد ناشنوایی بوده است که در موقعیت‌های مختلف مانند دادگاه یا کلاس درس نیاز به یک مترجم زبان اشاره دارند

***کپسول شیر، یک نوآوری برای حفظ محیط زیست
محققان آلمانی از ساخت نوعی کپسول حاوی شیر خبر دادند که در نوشیدنی های داغ حل می شود و از طریق کاهش پسماندها، به حفظ محیط زیست کمک می کند.
این فناوری جدید توسط محققان دانشگاه ‘مارتین لوتر’ در هاله- ویتنبرگ در آلمان ابداع شده است و به کاهش استفاده از مواد بسته بندی و در نتیجه پسماندها کمک می کند. همچنین سهولت استفاده از این کپسول از ظروف پلاستیکی معمولی که شیر قهوه و چای در آنها ریخته می شوند، بیشتر است.
علمی** 9340
تنظیم: منیر ابراهیمی زاده/منصوره شوشتری*انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدارس

تولیدی کیف مدارس کوله CAT گلدوزی تریم دار , کد882 تولیدی کیف در تهران ، میدان …

دیدگاهتان را بنویسید