خانه / دسته‌بندی نشده / منتخب اخبار علم، فناوری و محیط زیست ایرنا در هفته گذشته

منتخب اخبار علم، فناوری و محیط زیست ایرنا در هفته گذشتهبه گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا، در هفته ای که گذشت، همزمان با بیست و پنجمین سمینار شیمی آلی که از 11 تا 13 شهریور ماه در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد از 4 دارو رونمایی صورت گرفت.
* رونمایی از 4 دارو در دانشگاه علم و صنعت
این سمینار سه روزه به همت دانشکده شیمی دانشگاه علم و صنعت ایران و انجمن شیمی ایران،میزبان اساتید شیمی یک درصد ارجاعات جهان و پیشکسوتان این حوزه از سراسر کشور بود، در مراسم افتتاح این سمینار از 4 دارو به نام های سوفوسوبیر؛ داروی ضد ویروس هپاتیت، کلوپیدوگرل؛ داروی ضد لخته خون برای بیماران سکته قلبی و مغزی، اتورواستاتین داروی ضد چربی خون، نیفدیپن داروی ضد فشار خون رونمایی شد.

* راکتور ذخیره بلندمدت انرژی خورشیدی در قزوین رونمایی شد
راکتورذخیره بلندمدت انرژی خورشیدی که توسط یک نخبه ایرانی ساخته شد، هفته گذشته در مراسمی با حضور استاندار قزوین در پارک علم و فناوری این شهر رونمایی شد.
این راکتور از طریق انفعالات شیمیایی و فیزیکی برای ذخیره بلندمدت بخار خورشیدی کار می کند، به دلیل وجود اشعه زیاد خورشید در تابستان،این اشعه با فعل و انفعالات فیزیکی و شیمیایی در این راکتور خورشیدی، بخار 300 درجه را ذخیره و در زمستان که اشعه خورشید کم است از این گرما در نقاط مختلف استفاده می شود.
از این سامانه می توان برای گرمایش تمام محیط ها اعم از مسکونی،تجاری،دستگاه های اداری و گلخانه ها، تنظیم دما و رطوبت استفاده کرد.

* ساخت جاذب‌های روغن و نفت با پَر مرغ در دانشگاه امیرکبیر
پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بازیافت الیاف پر مرغ محصولی برای رفع لکه‌های نفتی از دریا و جاذب‌های روغن و آلاینده‌های سمی ارائه کردند.
سارا صادقی مجری طرح «بازیافت الیاف پر مرغ جهت تهیه اسفنج کراتین متخلخل جاذب» گفت: بازیافت، استفاده مجدد از مواد کهنه و تبدیل آن به مواد جدید از جمله اهداف در این پروژه بود، کاهش مصرف مواد اولیه، انرژی و بازیافت مواد به ظاهر دورریختنی از شاخص‌های توسعه یافتگی کشورها و در کاهش آلودگی محیط زیست موثر است.
مجری طرح با بیان اینکه کشتارگاه‌ها با ظرفیت 50 هزار پرنده به‌سادگی می‌توانند روزانه 3-2 تن پر خشک تولید کنند، خاطرنشان کرد: سوزاندن پر از نظر اقتصادی و دفع بی‌رویه و کنترل ‌نشده پرها از نظر زیست‌محیطی قابل‌قبول نیست.
به گفته وی پر مرغ شامل 91 درصد پروتئین (کراتین)، 1.3 درصد چربی و 7.9 درصد آب است؛ کراتین که عمدتا در پشم، مو، ناخن، شاخ حیوانات و پر طیور یافت می‌شود، سرشار از سیستئین با خواص مکانیکی عالی، پایداری حرارتی بالا و مقاوم در برابر تخریب فیزیکی- شیمیایی محیط است.
وی تاکید کرد: با توجه به مقادیر قابل توجه کراتین در الیاف پر مرغ، فراوانی و در دسترس بودن آن این دسته از ضایعات گزینه مناسبی برای تولید فیلم اسفنجی متخلخل جاذب به شمار می‌آیند، کراتین پر در آب نامحلول بوده و مقادیر زیادی باقی‌مانده‌های آبگریز دارد، گفت: کراتین تمایل بالایی به جذب روغن دارد، به همین دلیل برای اولین بار به عنوان جاذب روغن استفاده شد.

* یک آرکی جدید کشف شد
رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران گفت: در جدیدترین مطالعه محققان این مرکز در زمینه تنوع زیستی میکروارگانیسم های تالاب میقان، یک آرکی جدید کشف شد.
محققان بانک میکروارگانیسم های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق به شناسایی و ثبت دوازدهمین گونه از گروه آرکی ها شدند، تالاب میقان واقع در استان مرکزی دارای ویژگی های اکولوژیک منحصر به فرد است و به عنوان یکی از اکوسیستم های ارزشمند و مطرح جهت مطالعات تنوع زیستی میکربی مورد توجه مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران قرار گرفته است.
جداسازی و نگهداری جدایه های بومی به عنوان یکی از رسالت های مهم بانک میکروارگانیسم های این مرکز به شمار می آید و تاکنون تاکسون های میکربی جدید و متنوعی در نتیجه فعالیت های این مرکز شناسایی و به دنیا معرفی شده است.

* عضویت دانشمند شهرکردی در آکادمی مهندسی کانادا
پروفسور مسعود فرزانه دهکردی دانشمند ایرانی به عضویت آکادمی مهندسی کانادا درآمد.
پس از انتشار خبری در 26 ژوئن 2017 مبنی بر قرار گرفتن نام پروفسور مسعود فرزانه در جمع اعضای جدید آکادمی مهندسی کانادا، این استاد و پژوهشگر ایرانی به طور رسمی در مراسمی در اوتاوا به عضویت این آکادمی درآمد، این عنوان معتبر به پاس قدردانی از زحمات و تلاش‏های مستمر و چاره‏ گشایی پروفسور فرزانه در طول 35 سال فعالیت علمی که اثری شگرف بر مهندسی شبکه برق قدرت کانادا به جای گذارده ‏است، به وی تعلق گرفت.

* بازیافت روغن سوخته موتور با فناوری نانو
پژوهشگران دانشگاه های صنعتی اصفهان و فردوسی مشهد با سنتز یک نانوکاتالیست تلاش کردند روغن مصرف‌شده و دورریختنی موتور را به یک نوع سوخت برای موتورهای دیزلی تبدیل کنند. تولید سوخت از این روش بسیار ارزان و مقرون به صرفه است.
پروفسور علی‌اصغر انصافی پژوهشگر دانشگاه صنعتی اصفهان، با بیان ضرورت بازیافت روغن‌سوخته به‌عنوان یک آلاینده‌ زیست‌محیطی، در رابطه با اهداف این طرح گفت: انجام این طرح موجب کاهش آلایندگی محیط ‌زیست و بر طرف کردن نیاز روزافزون به سوخت است.
در این طرح تلاش شده است که با سنتز یک نانوکاتالیست، روغن سوخته‌ موتورهای دیزلی را که ارزشی بالغ‌ بر 10 سنت به ازای هر گالن دارند، به یک سوخت با ارزش با قیمت 94 سنت به ازای هر لیتر تبدیل کنیم. به کمک نتایج این طرح نه‌تنها می‌توان سوخت دیزلی را از راهی ارزان و مقرون‌به‌صرفه تولید کرد، بلکه کیفیت سوخت افزایش یافته و آلایندگی کمتری نسبت به سوخت‌های دیزلی معمولی ایجاد می‌کند.

* ابداع روش جدید ترکیبی درمان سرطان
پژوهشگر واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با استفاده از فتوداینامیک تراپی و پلاسمای فشار اتمسفری سرد ، موفق به ابداع روشی جدید برای درمان سرطان به خصوص درمان سلول های سرطانی ریه شد.
لیلا کرمی گدللو دانشجوی دکتری مهندسی پرتوپزشکی و پژوهشگر مرکز تحقیقات فیزیک این واحد گفت: سرطان معضلی است که به همراه پیشرفت تکنولوژی و صنعتی شدن، امروزه گریبان بشر را بیش از پیش گرفته است و متاسفانه آمار تعداد و تنوع آن روبه افزایش است.
محققان دنیا درحال تلاش برای ابداع روش های جدید و موثرتر هم در زمینه تشخیص و هم در حیطه درمانی هستند و این پروژه نیز در قالب تز دکترای بنده از سال 1393 و با استاد راهنمایی دکترمحمود قرآن نویس، در زمینه درمان سرطان تعریف شد.
دراین تحقیق که برای اولین بار در دنیا به جامعه علمی معرفی شد با ترکیب دو روش فتوداینامیک تراپی و پلاسمای فشار اتمسفری سرد موفق به اثربخشی درمان تا 37 درصد نسبت به پی دی اف و افزایش 41 درصد نسبت به سی ای پی شده است.

* 18 دانشگاه ایران در جمع دانشگاه های برتر سال 2017 تایمز قرار گرفتند
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با اشاره به انتشار فهرست جهانی دانشگاه های برتر سال 2018-2017 میلادی در رتبه بندی تایمز گفت: در این رتبه بندی 18 دانشگاه از ایران در جمع دانشگاه های برتر جهان قرار گرفتند و دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل درصدر دانشگاه های کشور است.
دکتر محمدجواد دهقانی گفت: پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی بین المللی است که دانشگاه های برتر دنیا را هر ساله مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می دهد. این پایگاه در هفته گذشته فهرست جهانی دانشگاه های برتر سال 2018 میلادی را منتشر کرد.
دهقانی گفت: نتایج رتبه بندی سال 2018-2017 میلادی تایمز نشان از حضور 6 دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، تبریز، گیلان، اصفهان، الزهرا و بیرجند برای اولین بار در فهرست جهانی تایمز دارد که در این بین دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با اولین حضور خود در رتبه بندی تایمز، به عنوان برترین دانشگاه کشور معرفی شد.

منتخب اخبار علم و فناوری دنیا
* آغاز به کار بزرگترین لیزر اشعه ایکس اروپا
بزرگترین لیزر اشعه ایکس اروپا موسوم به یوروپن ایکس فل در شهر هامبورگ آلمان آغاز بکار کرد.
این دستگاه عظیم که در هفته گذشته آغاز به کار کرد، یکی از قدرتمندترین دوربین‌های ویدیویی جهان محسوب می‌شود و قابلیت فیلم‌برداری از اتم‌ها و مولکول‌های واحد و همچنین ثبت حرکات و واکنش‌های آن‌ها را در زمان تعامل با سایر اتم‌ها دارد
این دوربین فیلم‌برداری که رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است، امکان شناسایی ابعاد جدید دنیای نانو را به صورت سه‌بعدی فراهم می‌کند.
این ابزار به زودی امکان مطالعه ساختار مولکولی ویروس‌ها و سلول‌ها را به صورت سه‌بعدی و همچنین فیلمبرداری بلادرنگ از واکنش های شیمیایی فراهم می‌کند.

*ساخت اولین داربست ریه دارای سیستم عروقی
محققان برای اولین بار موفق شدند از طریق مهندسی زیستی یک داربست ریه همراه با سیستم عروقی آن بسازند. از این داربست می توان برای درمان بیماری های ریه استفاده کرد.
این داربست امکان حذف بافت پوششی یا اپیلیوم ریوی را میسر می سازد اما کارایی و عملکرد شبکه عروقی و ماتریکس ریه را حفظ می کند، کشف روش های جدید برای کمک به ترمیم و نیز ترویج اهدای ریه برای درمان مرحله انتهایی نارسایی این اندام از جمله اهداف این مطالعه بیان شده است.
* قویترین راکت جهان’ آماده اولین پرتاب می شود
شرکت فضایی اسپیس ایکس هفته گذشته اعلام کرد،آزمایش هر سه هسته طبقه اول راکت ‘فالکون هوی’ را به پایان رسانده و برای اولین پرواز آزمایشی این راکت در ماه نوامبر (آبان-آذر) آماده می شود.
اسپیسایکس فالکون هوی را ‘قدرتمندترین راکت جهان’ معرفی می کند و در وب سایت خود ادعا کرده است که این راکت می تواند با یک سوم هزینه، محموله ای معادل بیش از دو برابر ظرفیت راکت دلتا آی وی هیوی را حمل کند.

* پیشگیری از ابتلا به بیماری قلبی و دیابت با مصرف یک قرص
محققان با استناد به نتایج یک مطالعه بزرگ دال بر ارتباط ژنتیکی دیابت و بیماری قلبی، می گویند که احتمال دارد در آینده با مصرف یک قرص بتوان از ابتلا به ایین دو بیماری پیشگیری کرد.
دیابت نوع دو اساسا به عنوان یک عامل خطرساز جدی برای ابتلا به بیماری قلبی و عروقی تلقی می شود، با این حال مسیرهایی که این ارتباط را توضیح می دهند، به طور کامل شناخته نشده اند. اما مشخص شده است که دیابت با افزایش سطوح گلوکز در خون می تواند به دیواره های عروق آسیب بزند.
نتایج مطالعه جدید محققان پنسیلوانیا در آمریکا نشان می دهد که هر دو بیماری یاد شده که عامل عمده ناخوشی و مرگ و میر در سراسر جهان هستند، به واسطه ژن های یکسان با هم ارتباط دارند.
این تحقیق که با بررسی اطلاعات توالی ژنوم و داده های دی.ان.ای بیش از 250 هزار نفر انجام شد، به کشف اطلاعات بیشتر در مورد این دو بیماری کشنده کمک می کند..
محققان در این مطالعه هفت جهش جدید ژنتیکی کشف کردند که خطر ابتلا به هر دو وضعیت یاد شده را افزایش می دهند؛ نتایج این مطالعه نویدبخش ابداع درمانی برای این بیماری ها در آینده است.
آنها نشان دادند که بیشتر محل های موجود روی ژنوم که با افزایش خطر ابتلا به دیابت مرتبط بودند، با خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی نیز ارتباط دارند.

* کمک زنبور عسل به ساخت آنتی بیوتیک جدید
محققان آمریکایی می گویند: یک نوع پروتیین که توسط زنبورهای عسل تولید می شود، می تواند در عرض 30 سال به ساخت یک آنتی بیوتیک جدید منجر شود.
در یک مطالعه جدید که هفته جاری منتشر شد محققان یک پروتئین نوید بخش به نام ای پی آی 137 را شناسایی کرده اند که توانایی مسدود کردن تولید پروتیین را در باکتری های مضر دارد، این پروتئین که بطور طبیعی توسط زنبورهای عسل تولید می شود این حشرات را از آلوده شدن به عفونت محافظت می کند.
هر سال شمار زیادی از مردم سراسر جهان به باکتری های مقاوم به دارو آلوده می شوند و برای تعدادی از انها این عفونت و عوارض مرتبط با آن کشنده است.
مقامات بهداشتی به دلیل مقاوم شدن گونه های باکتریایی در مقابل داروهایی که مدت های زیادی استفاده شده اند، به دنبال ساخت انتی بیوتیک های جدید هستند، محققان دائما سرگرم اسکن کردن ماهیت ترکیبات و مولکول هایی هستند که می توانند الهام بخش ساخت آنتی بیوتیک های جدید باشند.
مطالعات اخیر ترکیبات بالقوهای را در اسفنج ها و اژدهای کومودو (یک گونه بزرگ مارمولک که در جزایر کومودو، رینکا، گیلی موتانگ، پادار و فلورس در کشور اندونزی یافت می‌شود) برای ساخت آنتی بیوتیک های جدید شناسایی کرده اند.

اخبار محیط زیستی هفته گذشته ایرنا
* طرح برخورد با خودروهای دودزا درتهران آغازشد
طرح برخورد با خودروهای دودزا در نخستین روزهفته گذشته در سطح شهر تهران آغاز شد، بر اساس این طرح ماموران پلیس راهور با خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی در سطح شهر تهران برخورد می کنند.
در این طرح خودروهای دودزا و دارای نقص فنی پلاک اعزام به تعمیرگاه دریافت کرده و پس از رفع نقص پلاک اصلی خودرو بازگردانده می شود.
* نامه‌ به رییس‌جمهوری درباره تالاب‌های فارس
برخی از تشکل های زیست محیطی استان فارس در نامه ای به رئیس جمهوری خواستار اقدام برای نجات تالاب ها و دریاچه های خشکیده استان شدند.
در بخشی از این نامه خطاب به روحانی که رونوشت آن به ایرنا داده شد آمده است: وضعیت منابع آبی استان فارس در پی سوء مدیریت های اعمال شده و توزیع ناعادلانه آب بشدت بحرانی است و متاسفانه اقدام علاج‌بخش در راستای خروج از این بحران تاکنون صورت نگرفته و خشکی تالاب ها و دریاچه های این استان گواه این مدعاست.
این تشکل ها نوشتند: ‌تالاب های بین المللی سه گانه طشک، کمجان و بختگان به عنوان سومین پهنه تالابی داخل کشور از رودخانه کر تغذیه و آبگیری می‌شدند که سال‌هاست در حسرت حقابه هزاران ساله با خشکی و زوال دست و پنجه نرم می‌کنند و زیستمندان این تالاب ها قربانی سدسازی افراطی، اشتباهات و خطای محاسباتی متولیان وقت امور آب شده اند تا جایی که اخیرا شاهد گرفتار شدن هزاران جوجه فلامینگو در بستر نمکی دریاچه هستیم که عملا قادر به پرواز نیستند.
لذا آسیب های جبران ناپذیرو غیر قابل انکار و ضعیت نابسامان فعلی مستلزم عزم جدی مسئولان و عنایت ویژه حضرتعالی در تشکیل کارگروه ویژه و ستاد احیای تالاب های فوق خواهد بود تا کام خشک تالاب ها و رنج این مردم سیراب و گوارا شود.
علمی 9340
خبرنگار : منیر ابراهیمی زاده*انتشار:محتشمیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدارس

تولیدی کیف مدارس کوله CAT گلدوزی تریم دار , کد882 تولیدی کیف در تهران ، میدان …

دیدگاهتان را بنویسید