خانه / دسته‌بندی نشده / کشورمان در تولید فناوری های نانو پیشتاز اما در استفاده از آن عقب است

کشورمان در تولید فناوری های نانو پیشتاز اما در استفاده از آن عقب است



به گزارش ایرنا، علی اکبر صالحی روز پنجشنبه در جریان سفر به استان قزوین در بازدید از خانه شهید سرلشگر خلبان عباس بابایی در جمع دختران دانش آموز المپیادی افزود: باید با توجه بیشتر به استفاده از علوم نانو، دستاوردهای این بخش را به حوزه صنعت تزریق کنیم.
وی در ادامه به تنگناهای مالی دولت برای تقویت پژوهشگاه ها اشاره کرد و گفت: دولت با مشکلات مالی بسیار زیادی مواجه است ولی امیدواریم در بودجه سال آینده برای احداث یک پژوهشگاه نانو مجهز و پیشرفته در کشور اقدام شود.
صالحی افزود: اکنون رقم تراکنش‌های شرکت های دانش بنیان کشور به 400 هزار میلیارد ریال رسیده که رقم بسیار بالایی است، در حالی که در آغاز دولت یازدهم این عدد اصلاً قابل توجه نبود که نشان می دهد اگر در علم و فناوری سرمایه گذاری کنیم بسیار مفید خواهد بود.
وی با بیان اینکه کشورمان دانشمندانی چون مریم میرزاخانی نابغه ریاضی جهان را داشته است، افزود: وی جایزه فیلدز که از نوبل بالاتر است را به عنوان تنها زن در جهان کسب کرد و شما دانش آموزان نیز در صورت تلاش و پشتکار می توانید به این مرحله بالای علمی دست یابید.
وی با بیان اینکه انیشتن فرضیه نسبیت را در جهان با الهام الهی مطرح ساخت، افزود:شما نیز باید با توکل بر خدا و طلب مساعدت از درگاه الهی برای موفقیت در حوزه علم و دانش تلاش کنید.
رئس سازمان انرژی اتمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ملت ریشه دار ایران خود را در جهان نشان داده است و برای سخن گفتن در باب ملت ایران نیازی به سخنان غلوآمیز نیست.
وی ادامه داد:در کدام ملت اندیشه پرورانی همچون سعدی،حافظ،مولوی و ابن سینا سراغ دارید که زمانی پیشقراول علم و دانش در ایران و جهان بودند؟
معاون رئیس جمهوری افزود: کتاب های ابن‌سینا برای سالیان سال در جهان تدریس می شد و خواجه نصیر الدین طوسی اولین رصدخانه دنیا را در مراغه بنیانگذاری کرد که نشان می دهد علم و تمدن این ملت ریشه در تاریخ دارند.
صالحی با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته برای رشد علم نانو در کشور،افزود: ما یک ستون دیگری در سازمان انرژی اتمی ایجاد کردیم و همایش علمی ریو فناوری کوانتومی را برگزار کردیم چرا که علم نانو و ریو فناوری کوانتومی به هم تنیده هستند.
وی ادامه داد:این مهم نشان می دهد که مشکلات اقتصادی و اجتماعی مانع پیشرفت ایران نشده اند و البته هیچکس اذعان نمی کند که به قله آمال رسیده ایم و هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.
معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه با وجود جنگ تحمیلی،تحریم ها و فشارهای اقتصادی کارهای بسیاری در کشور انجام شده است،افزود: گاهی خداوند مقدر کرده است که سختی های بسیاری برای مردم پیش آید تا حقیقت زندگی و راه زندگی درست برای آنها روشن شود.
رئیس سازمان انرژی اتمی بابیان اینکه در فشار و تحریم ها با ایجاد چشمه های علم و فناوری به خوداتکایی رسیدیم،ادامه داد: در صنعت و اقتصاد نسبت به جهان عقب تر هستیم ولی در تولید علم و فناوری از بسیاری کشورها جلوتر هستیم و نباید فراموش کنیم که میان فناوری و صنعت تفاوت وجود دارد.
وی ادامه داد: ما اکنون چشمه های نانو تکنولوژی ،سلول های بنیادی، فناوری هسته ای، علوم شناختی، شناخت جزئیات معجزه‌آسای مغز، پرتاب ماهواره و ساخت موشک را شروع کرده ایم و باید اذعان کرد راه را پیدا کرده و مقصد و هدف را شناخته ایم.
صالحی خاطرنشان کرد: شجاعت داریم که مشکلات خود را اصلاح کنیم و ایمان داریم که این انقلاب آینده درخشانی داشته و خوش به حال شما جوانان که آینده انقلاب را تجربه خواهید کرد.
وی با اشاره به رشد زیرساخت های کشور در کنار توسعه علمی میهن اسلامی در سال های پس از انقلاب،در پایان گفت: به عنوان نمونه 55 هزار مگاوات برق در کشور تولید می‌شود و حدود 270 هزار کیلومتر لوله کشی گاز در این مملکت کارگذاری شده است که باید شکرگزار همه این امکانات باشیم که با وجود تمامی دشمنی ها و تحریم ها به دست آمده اند.
6101* 6075
خبرنگار:هادی درزی رامندی**انتشار دهنده:زهرا هجینی نژاد



انتهای پیام /*










درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدارس

تولیدی کیف مدارس کوله CAT گلدوزی تریم دار , کد882 تولیدی کیف در تهران ، میدان …

دیدگاهتان را بنویسید