خانه / ورزشی / کودکان چاق و کم تحرک بیشتر در معرض ناهنجاری‌های حرکتی قرار دارند

کودکان چاق و کم تحرک بیشتر در معرض ناهنجاری‌های حرکتی قرار دارند

دکتر حامد عباسی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به برگزاری دوره تخصصی بازیهای اصلاحی برای کودکان طی روزهای ۱۰ و ۱۱ مرداد توسط پژوهشگاه علوم ورزشی افزود: با توجه به کاهش فعالیت‌های ورزشی در بین کودکان و گرایش بیش از حد آنها به بازیهای کامپیوتری با استفاده از تبلت، گوشی موبایل و… سبب افزایش بیش از حد ناهنجاریهای حرکتی همچون ناهنجاریها در ستون فقرات، سر به جلو، شانه گرد، صاف شدن کف پا، زانوی پرانتری و… شده است که متاسفانه آمار این ناهنجاریها در بین کودکان در حال افزایش است.

وی گفت: این ناهنجاریها همچون صافی کف پا و زانوی ضربدری در کودکان چاق که فعالیت ورزشی کمتری دارند بیشتر از سایر کودکان دیده می‌شود. بنابراین تلاش ما از برگزاری دوره تخصصی بازی‌های اصلاحی برای کودکان این است تا به این مساله تاکید داشته باشیم که آموزش وضعیت‌های بدنی و الگوی های حرکتی صحیح در قالب بازی‌های حرکتی هدفمند در سنین کودکی بسیار بااهمیت و ضروری است و علاوه بر تشخیص زودهنگام ناهنجاریهای وضعیتی در کودکان می تواند به اثربخشی مداخلات اصلاحی نیز کمک کند.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم ورزشی تصریح کرد: این دوره با هدف طراحی بازهای اصلاحی برای پیشگیری و اصلاح ناهنجاری های قامتی و راه رفتن در کودکان طراحی‌شده است.

عباسی سرفصل‌های دوره بازی‌های اصلاحی برای کودکان را شامل ارزیابی قامت، ناهنجاری‌های قامتی تکاملی در کودکان، ناهنجاری‌های راه رفتن در کودکان، اصول و ملاحظات طراحی تمرینات اصلاحی در کودکان، اصول اصلاح رفتارهای حرکتی در کودکان و طراحی بازی‌های اصلاحی برای ناهنجاری تنه، اندام تحتانی و راه رفتن در کودکان عنوان کرد و گفت: این آموزش طی دو روز به صورت تئوری و عملی به مربیان آموزش داده خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه در حال حاضر با الگوهای غلط ناشی از کم‌تحرکی مواجه هستیم. به طوری که هشت ساعت پشت میز نشستن سبب ناهنجاریها در ستون فقرات، فشار بیش از حد به سیستم های عصبی و عضلانی و سر به جلو می‌شود. در حقیقت شروع ناهنجاریها ناشی از کم‌تحرکی و الگوهای غلط حرکتی است که کم‌تر مورد توجه قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

درباره admin

مشاهده بیشتر

ناکامی تیراندازان تراپ ایران در رسیدن به فینال آسیا

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی فدراسیون تیراندازی، در ادامه رقابت‌های تیراندای …

دیدگاهتان را بنویسید