خانه / دسته‌بندی نشده / 4 قلاده یوزپلنگ درپناهگاه میاندشت جاجرم مشاهده و تصویربرداری شدند

4 قلاده یوزپلنگ درپناهگاه میاندشت جاجرم مشاهده و تصویربرداری شدندسیدمحمد موسوی دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا ) اظهار کرد: ماموران محیط بانی اداره حفاظت محیط زیست جاجرم ساعت یک بامداد 20 شهریور ماه در حین گشت زنی در پناهگاه میاندشت و پارک ملی ضامن آهوی جاجرم در محل ‘کال قازمه ‘در 2کیلومتری شمال محیط بانی ‘دوشاخ’ تعداد 4 قلاده یوز پلنگ را مشاهده کردند.
وی افزود: این 4 قلاده یوزپلنگ شامل یک قلاده یوز ماده و 3قلاده توله یوز پلنگ بودند که ماموران محیط بانی جاجرم موفق به تصویر برداری از 3قلاده توله یوز پلنگ شدند .
موسوی گفت : پناهگاه حیات وحش میاندشت و پارک ملی ضامن آهوی جاجرم یک از زیستگاه های مولد یوز و دارای حساسیت فوق العاده ای است که بارها تولید مثل و زاد ولد این گونه ارزشمند و در معرض انقراض دراین منطقه انجام شده است .
به گزارش ایرنا پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم و پارک ملی ضامن آهو خراسان شمالی در 10 کیلومتری شرق شهرستان جاجرم با گستره ای 84 هزار و 435 هکتاری قرار دارد که حدود 16 هزار هکتار پهنه آن دو سال پیش، به دلیل ازدیاد جمعیت آهو، به عنوان پارک ملی ضامن آهو تعیین شده است و یکی از پویاترین زیستگاه های یوزپلنگ در کشور است که در سال های گذشته تعدادی از این حیوان تصویربرداری شده است.
پناهگاه میاندشت با پارک ملی گلستان 100 کیلومتر، با منطقه حفاظت شده قرخود در شهرستان مانه و سملقان 80 کیلومتر، با منطقه حفاظت شده خار توران شاهرود 75 کیلومتر و با منطقه حفاظت شده سالوک اسفراین 30 کیلومتر فاصله دارد و زیستگاه گونه در معرض انقراض یوزپلنگ ایرانی است.
در سال های اخیر با تلاش محیط بانان اداره حفاظت محیط زیست جاجرم و همکاری اداره کل محیط زیست خراسان شمالی و پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اقدامات آموزشی مناسبی برای جوامع محلی اطراف این زیستگاه منحصر به فرد انجام شده که نتیجه آن افزایش جمعیت آهو و رشد زادآوری یوزپلنگ در این منطقه بوده است.
مرکز شهرستان جاجرم در 150 کیلومتری جنوب بجنورد مرکز خراسان شمالی قراردارد.
7189/ 6042 خبرنگار: بتول صارمی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدارس

تولیدی کیف مدارس کوله CAT گلدوزی تریم دار , کد882 تولیدی کیف در تهران ، میدان …

دیدگاهتان را بنویسید