خانه / دسته‌بندی نشده / 50 درصد مرگهای ناشی از سکته های قلبی در یکساعت اول به وقوع می پیوندد

50 درصد مرگهای ناشی از سکته های قلبی در یکساعت اول به وقوع می پیونددحسن آهنگر روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در صورت مشاهده بروز علایم توصیه می شود در اسرع وقت با اورژانس تماس گرفته شود و بیمار در کوتاه ترین زمان ممکن به مرکز درمانی منتقل شود و در صورت تاخیر در این امر تبعات ناخوشایندی بدنبال دارد.
وی اظهار کرد: عموم مردم با عبارت مرگ ناگهانی قبلی و یا حمله قلبی آشنایی دارند که مرگ فردی را موجب شده و این در حالی است بروز این مساله با توجه به سن افراد متفاوت است.
اهنگر افزود: در برخی مواقع سکته قلبی در سنین زیر 35 سال نیز مشاهده می شود که این مهم می تواند علت هایی نظیر بیماری های مادرزادی ، التهاب قلب، بیماری های عروق کرونر داشته باشد.
این فوق تخصص قلب و عروق مرکز آموزشی درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان ادامه داد: حمله قلبی در سالمندان نیز با توجه به گرفتگی رگهای قلبی عروق کرونر و درد قفسه سینه بروز می کند.
وی یادآورشد: هر احساس فشار آزار دهنده، سنگینی یا درد در وسط قفسه سینه که معمولا به طور ناگهانی شروع می شود و بیش از چند دقیقه ادامه می یابد، مهمترین علامت بالینی در سکته قلبی است.
آهنگر افزود: شیوع بیماری های عروق کرونر قلبی در مردان بیش از زنان است و در این میان عوامل مانند سابقه خانوادگی در ظهور و بروز آن دخالت دارد.
وی بیان کرد: این در حالی است که زنان در مقایسه با مردان به نشانه های سکته های قلبی چندان حساس نیستند و این مهم در برخی مواقع به مراجعه دیر هنگام آنها به متخصص و یا مراکز درمانی منتج می شود.
این فوق تخصص قلب و عروق مرکز آموزشی درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان ادامه داد: موضوعی که باید به آن توجه داشت این است که حمله قلبی صرفا با درد قفسه سینه شروع نمی شود و می تواند علائمی دیگری مانند تنگی نفس، افت فشار بدون دلیل، سرگیجه ، کاهش سطح هوشیاری ، ضعف و خستگی و حتی آروغ زدن بدون مشکل گوارشی رخ دهد و نباید به آن بی توجه بود.
وی اظهار کرد: خوشبختانه با اجرای طرح تحول نظام سلامت و انجام آنژیوگرافی ها به میزان قابل توجهی به برطرف کردن مشکلات رگهای قلبی مبتلایان منجر شده و حتی می توان گفت، به بهبودی نسبی آنها نیز منتهی شده است.
آهنگر خاطر نشان کرد: فشار خون و کلسترول خون بالا، قند خون بالا، استعمال دخانیات، چاقی، کم تحرکی، تعذیه نامناسب از عوامل خطر قابل کنترل و سابقه خانوادگی ، جنسیت و سن از عوامل خطر بروز بیماری های قلبی بویژه سکته های قلبی است.
این متخصص تاکید کرد: موضوع اهمیت دار این است که سن ابتلا به بیماری های قلبی روبه کاهش است و تا سال 2020شایعترین علت مرگ در دنیا بیماری ایسکمی قلب خواهد بود.
به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سکته قلبی در ایران افزایش دارد و 30 درصد افراد دچار سکته قلبی کمتر از 55 سال هستند.
8068/7320
خبرنگار: اعظم شامی *** انتشار: اسماعیل جهانبخشانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدارس

تولیدی کیف مدارس کوله CAT گلدوزی تریم دار , کد882 تولیدی کیف در تهران ، میدان …

دیدگاهتان را بنویسید