خانه / دسته‌بندی نشده / 8 میلیون هکتار اراضی شیب دار کشور مستعد ایجاد باغ است

8 میلیون هکتار اراضی شیب دار کشور مستعد ایجاد باغ استبه گزارش ایرنا محمدعلی طهماسبی روز یکشنبه در حاشیه برگزاری همایش ملی انگور به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: میزان بارندگی در این اراضی به اندازه کافی برای ایجاد باغ وجود دارد.
وی افزود: توسعه باغ در اراضی شیب دار را در قالب طرح اقتصاد مقاومتی در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به مجلس ارائه داده ایم.
وی افزود: در اراضی شیب دار می توان گونه های مختلف باغی نظیر انگور، بادام و زرشک را کشت کرد.
طهماسبی با بیان اینکه مصرف انگور به عنوان ‘غذا دارو’ نزد مردم خیلی اهمیت دارد، افزود: میانگین کشوری برداشت محصول انگور در هر هکتار اراضی دیم چهار تن است که می توان این میزان را با تغذیه مناسب و سایر اقدامات افزایش داد.
وی با بیان اینکه عملکرد انگور دیم در خراسان شمالی بیش از میانگین کشوری است گفت: در این استان در هر هکتار باغ انگور دیم 7.5 تن انگور تولید می شود.
این مسئول تقویت خاک، آبخیزداری مردمی، جلوگیری از فرسایش خاک را از دیگر اهداف اجرای طرح توسعه باغ در اراضی شیب دار عنوان کرد و گفت: متاسفانه فرسایش خاک در سطح کشور زیاد است که به عنوان نمونه در استان خراسان شمالی 16 تن در هکتار است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: متاسفانه بخشی از خاک کشور در بارندگی ها و جاری شدن سیل شسته می شود، هم اکنون باید از این سرمایه ملی صاینت کنیم که با اجرای طرح آبخیزداری مردمی می توا از خاک حفاظت کرد.
طهماسبی استفاده از آب سبز را یکی دیگر از اهداف اجرای طرح باغ در اراضی شیب دار عنوان کرد و گفت: در منطقه بدرانلو استان خراسان شمالی ظرفیت بسیار بالایی برای گسترش این طرح وجود دارد که اگر در این استان 40 هزار هکتار باغ در اراضی شیب دار ایجاد شود بیش از 280 میلیون متر مکعب آب سبز مورد استفاده قرار گرفته است.
همایش ملی انگور و فراورده های آن دیروز آغاز شده بود که این رویداد علمی امروز عصر پایان می یابد.
3007/ 6042 خبرنگار: ربابه صانعی ** انتشار دهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

تولیدی کیف مدارس

تولیدی کیف مدارس کوله CAT گلدوزی تریم دار , کد882 تولیدی کیف در تهران ، میدان …

دیدگاهتان را بنویسید